AMİNA’NIN ANISINA: “UGANDA RESTORAN”

Handan Akgün:

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih eğitimi aldı. Galata
Fotoğrafhanesi’nde 2015 yılında Yücel Tunca ile Belgesel Fotoğraf Atölyesi ve 2015 yılında 12 ay süreli
Belgesel Fotoğraf Programı’na katıldı. 2013’den bu yana fotoğrafla ilgileniyor.

Uganda Restoran, Kumkapı’da küçük bir apartman dairesi. Burası Amina’nın eviydi. Gerçek bir restoran olmasa da, Afrikalılar yemek yapılan evleri bu şekilde adlandırıyor.  Farklı Afrika ülkelerinden insanların uğradığı bu mekanda birçok Afrika dillini duymak,  sürekli yeni yüzler görmek mümkün. Duvardaki televizyonda hep BBC international açık,  masalarda iddaa kuponları.  En çok talep edilen yemek matooke. Muz ve barbunyadan yapılan bir Uganda yemeği. Matooke dışında, patates kızartması yanına tavuk ya da balık kızartması da çok yeniyor. Fazla bir yemek çeşidi de yok.

Amina Uganda’daki ailesine çalışıp para gönderebilmek için İstanbul’a gelmiş ama aradığını bulamamıştı. Yaptıkları yemeklerden yeterince kazanamıyordu. Kaldığı daire rutubetli ve soğuk olmasına rağmen yüksek bir kira ödüyordu. Yüzünde hep bir kaygı ifadesi ve yorgunluk vardı. Korktuğu için dışarı çıkamadığını, Kumkapı’yı tehlikeli bulduğunu ve Afrikalıların şiddete uğradığını anlatmıştı.  Bu nedenle alışverişleri ona yardım eden Good Morning lakaplı arkadaşı yapıyordu.

2016 Aralık ayında, Amina Uganda’ya iki kızı ve eşini ziyarete gitti. Gitmeden önce onu görememiştim, çektiğim fotoğraflarını götürdüğümde orada değildi. Her gittiğimde yakında gelecek diyorlardı, dönüşü düşündüğümden uzun sürmüştü. Onun dönmesini beklerken 10 Nisan 2017’de ölüm haberi geldi. Kalp krizi geçirmişti. Bu ani haber karşısında şaşırmıştık.  Daha çok gençti, kızları küçüktü. Amina için bastırdığım fotoğrafların taziyesinde kullanılacağı hiç aklıma gelmezdi.

Amina artık anılarda…

Bu çalışma bana evinin kapılarını açan, çektiğim fotoğrafları görme fırsatı bulamayan Amina’nın anısına…

A