Yılın Dünya Basın Fotoğrafı’nın Öyküsü

2020 World Press Fotoğraf Yarışması’nın bağımsız jürisi Japon fotoğrafçı Yasuyoshi Chiba’nın Straight Voice isimli  fotoğrafına Yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü verdi. Görüntüde  19 Haziran 2019’da Hartum, Sudan’daki bir karartma sırasında sivil yönetim isteyen göstericiler arasındaki genç bir adam bir protesto şiiri okurken etrafındaki insanlar tarafından cep telefonları tarafından aydınlatılmasını görüyoruz.

Fotoğrafçı Yasuyoshi Chiba kendisine büyük ödülü getiren fotoğrafı anlatırken  “ Alan tamamen karanlıktı. Sonra, beklenmedik bir şekilde, insanlar karanlıkta alkışlamaya başladı. İnsanlar genç bir adamı aydınlatmak için cep telefonlarını tuttular. O bilinen  bir protesto şiirini doğaçlama olarak okudu. Onun nefesi aralarında herkes Arapça’da “devrim” anlamına gelen ‘thawra’ diye bağırdı. Yüz ifadesi ve sesi beni etkiledi. Ona odaklanmayı durduramadım ve anı yakaladım. ” cümlelerini kullandı.

Protestoların Aralık 2018’de Sudan’ın doğu şehri Atbara’da ekmeğin fiyatının üçe katlanmasına karşı başladı. Ancak daha sonra  ülke çapında hızla yayıldı. Nisan 2019’a kadar protestocular, 11 Nisan’da askeri bir darbe ile görevden alınan 30 yıllık diktatör Ömer el Beşir’in yönetiminin sona ermesini talep ettiler. Sivil gruplara güç verilmesini isteyen protestolar devam etti. 3 Haziran’da hükümet güçleri silahsız protestoculara ateş açtı. Çok sayıda insan öldürüldü ve birçoğu daha fazla şiddete maruz kaldı. Üç gün sonra Afrika Birliği, saldırının yaygın uluslararası kınamasının ortasında Sudan’ın üyeliğini askıya aldı. Yetkililer, elektrik kesintileri uygulayarak ve interneti kapatarak protestoları etkisiz hale getirmeye çalıştılar. 

Yasuyoshi Chiba, şu anda Kenya Nairobi’de bulunan Agence France-Presse’nin (AFP) Doğu Afrika ve Hint Okyanusu Baş Fotoğrafçısıdır. Tokyo’daki Musashino Sanat Üniversitesi’nde fotoğrafçılık okuduktan sonra Asahi Shimbun’da fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı. Serbest fotoğrafçı oldu ve 2007’de Kenya’ya taşındı ve daha sonra 2011’de Brezilya’da AFP’ye katıldı.