“Bu Dünya Böyle Bir Dünya” mı?

1986-2018 yılları arasında yapılan çekimleri sonrası  ilk gösterimi Şubat 2019’da Tahran’daki Nabshi Kültür Merkezi’nde yapılan ve Türkiye prömiyeri İFSAK’ın ev sahipliğinde 15 Ekim 2019’ta Aksanat’ta gerçekleştirilen “Bu Dünya Böyle Dünya” Belgeseli Youtube’dan kaldırıldı. Nedeni ise Doğuş Grubu’na bağlı Ara Güler Müzecilik ve Sanat A.Ş.’nin belgeseli gerçekleştiren Coşkun Aral’a gönderdiği bir ihtarname…

Doğuş Sanat A.Ş.’nin gönderdiği ihtarname


İhtarnamede Şirket ünlü Ara Güler’in eserleriyle ilgili tüm eserlerin sahibi olduğunu belirterek Coşkun Aral’a ihtarname gönderdi. Belgeselde kullanılan materyallerin telif kapsamına girdiği ve şirket ile Coşkun Aral arasında herhangi bir telif sözleşmesi imzalanmadığı, belgeselin yayından kaldırılması, instagram postlarının silinmesi ve yayınlanmaması istendi. Aksi durumda tazminat davası açılacağı vurgulandı. 3 Nisan 2020 tarihinde erişime açılan belgesel, ihtarname sonrası YouTube’dan kaldırıldı.

Doğuş Sanat A.Ş.’nin gönderdiği ihtarname

İhtarname’nin tam metni şöyle:

Sayın Coşkun Aral,

Merhum Ara Güler ile Doğuş Holding A.Ş. ortaklığında kurulan Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. (“Şirket”), 23.06.2016 tarihinde fotoğraf sanatçısı merhum Ara Güler ile akdettiği İş Birliği ve Ortaklık Sözleşmesi ve noterlikçe düzenlenen 06.09.2016 tarihli Devir Beyanı uyarınca, Ara Güler’e ait tüm eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca korunan tüm mali haklarının ve yapısı itibariyle sanatçının şahsına sıkı sıkıya bağlı olanlar dışındaki tüm manevi haklarının münhasır sahibi konumuna gelmiştir. Dolayısıyla, Ara Güler’in eserlerinin herhangi bir şekil ve mecrada kullanımı, münhasır hak sahibi konumundaki Şirket iznine tabidir.

Hal böyle iken, tarafınızca birtakım Ara Güler fotoğraflarının yer aldığı “Bu Dünya Böyle Dünya-AraGüler Belgeseli” nin (“Belgesel”) https://www.youtube.com/channel/UCbTMeHc82kdBcXLzkzJValQ, https://www.instagram.com/p/B-he32qpYlL/ve https://www.instagram.com/p/B-ecy4UJX8R/URL adresli sosyal medya hesaplarınızdan yayımlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Hiç kuşkusuz bu durum, vaki kullanımınıza izin veren bir yazılı rıza veya anlaşma olmaması sebebiyle, Şirket’in Ara Güler eserlerine dair sahip olduğu telif haklarının açıkça ihlalini teşkil etmektedir.

Bu nedenle, derhal (i) Ara Güler’in eserleriyle ilgili izinsiz ve hukuka aykırı olarak Youtube üzerinden yayımlanan Belgesel’i ve Belgesel’e ait Instagram postlarını kaldırmanızı, (ii) aynı şekilde herhangi bir çevrimiçi veya basılı kopya veya yayında bu eserlerin kullanımını durdurmanızı ve (iii) böyle bir tekrardan ve benzeri fiillerden kaçınmanızı ihtaren bildiririz. Ayrıca bu konudaki ihlaller devam edecek olursa ihlâlin durdurulması ve maddi ve cezai tazminatlar için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca tarafımıza tanınan tüm yasal yollara başvuracağımızı da ihtaren bildiririz.

Saygılarımızla,
Ara
Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş.Nimet Yegin

Usta gazeteci ve foto muhabiri Coşkun Aral konu üzerine yaptığı ve haberci.com ile twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Belgesel 1986-2018 yılları arasında yapılan çekimlerle hazırlandı. Belgeselde kullanılan fotoğraflar yine Ara Güler’in kendisi tarafından bana verilmişti. Doğuş Grubu’nun da belgeseli yaptığımdan haberi vardı. Bu müdahaleyi anlayamadım. İleride böyle bir engellemeyle olur da karşılaşırsam diye Ara’nın kendi el yazısıyla bana yazdığı izin var. Ne Ara Güler’in isminin ne de Doğuş Grubu’nun böyle bir engellemeyle gündeme gelmesini istemiyorum. O nedenle yayından kaldırdım. Amacım insanların Ara Güler’i kendi ağzından tanımasıydı.”

 

 

medyaradar.com sitesinde de yer alan haberde konu üzerine yapılan hukuki değerlendirmede ise şunlar söylenmekte:

HUKUK NE DİYOR?
Yaşanan tartışmayı telif hakları konusunda uzman olan Avukat Arabulucu Özlem Bora şöyle değerlendirdi: Ara Güler sağlığında kendi el yazısı ve ıslak imzası ile Çoşkun Aral’a belgesel yapımı için açık bir onay vermiştir. Ara Güler, hazırlanan belgesel kapsamında kameraya doğru dönerek konuşmuş ve konuştuğu bölümler kayda alınarak belgesele eklenmiştir. Hatta, Ara Güler, sonrasında belgeseli izlemiş ve eklemeler ile çıkarmalar yapmıştır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dikkate alındığında sarih (açık) bir onay mevcuttur. 5846 sayılı Yasaya göre eser mahiyetinde olsun ya da olmasın her türlü fotoğraf ve görüntü korunmaktadır. Tabi ki bu düzenlemenin istisnaları vardır; Fotoğrafı çekilen kişinin onayı da bir istisnadır. Toplumsal hayata mal olmuş kişilerin resim ve görüntüleri de istisna kapsamındadır. Sipariş üzerine yapılan çalışmalar da istisna kapsamındadır. Dolayısıyla bu olay bu iki konuda istisnadır ve Coşkun Aral’ın yayın hakkı vardır.”

Yazar Hakkında

Benzer yazılar