“1010201510:04 UNUTMA” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Ankara Katliamı’nın 4.yılında RED Fotoğraf Grubu fotoğrafçılarının katliam esnasında ve sonrasında çektikleri fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi açıldı.  İlk olarak 10 Ekim’de İzmir’de açılan sergi, İstanbul Divriği Kültür Derneği’ne taşındı.Sergide Red Fotoğraf Grubu adına konuşan fotoğrafçı ve Evrensel gazetesi yazarı Özcan Yaman, “10 Ekim Ankara Katliamı davası bizler için bitmedi” dedi.
1 KASIM’a kadar gezilebilecek olan sergide çeşitli fotoğrafçıların katliam anında ve sonrasında çektikleri fotoğrafların yanısıra daha sonra yapılan anmatoplantılarından, mahkeme sürecinden fotoğraflara da yer veriliyor. Bunların dışında ertesi günkü gazetelerin manşetleri, bir sonraki yıl dönümünde Red Fotoğraf sayfalarına yapılan hacker saldırılarına, küçük çocukların yaptığı resimlere de yer verilmiş.  Ayrıca bir de video gösterimi yapılıyor.

Sergi Afişi

Sergi ile ilgili yapılan açıklama ve sergide fotoğrafları ile yer alan isimler şunlardır;

1010201510:04 UNUTMA!
BİR BELLEK SERGİSİ
redfotoğraf ve Divriği Kültür Merkezi olarak 19 Ekim C.tesi Saat 17.00 de tarihe tanıklık eden fotoğraflardan oluşan sergimizi açıyoruz.
Ankara Katliamı toplumda nasıl bir bölünmüşlüğün olduğunu ortaya koydu. Yıllardır bölünme fobisi ile toplumu dizayn ederek siyasi rant elde etmeye çalışan egemenler Ankara Katliamı ile bir kez daha bizlere hakikati sorgulatmışlardır.
Barış, kardeşlik ve demokrasinin toplumsal düzende hakim olduğu bir dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ankara’da patlatılan bombaların “Barış, Kardeşlik ve Demokrasi” taleplerine atılmış olduğunu da biliyoruz.
Katliamın ardından toplumda görülen, acıların bölünmüşlüğüdür.
Fiziki sınırlar olmasa da vicdan ve adalet duygularında bu bölünmüşlüğü yaşadık/yaşıyoruz. Başkasının acısını paylaşmayan bir toplum olmanın sancılarını yıllardır sağ-sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk çatışması olarak yaşadık/yaşıyorduk. Ankara’da patlatılan bombalar bu çatışmanın, vicdanlardaki bölünmüşlüğün fotoğrafı olarak tarihe geçmiştir.
Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim 2015 Saat:10.04 ‘de yaşanmıştı. Devletin zor da olsa yas ilan ettiği bu katliama, Ankara Gar’ının 2 km uzaklığındaki alanlardan başlayıp ülkenin en uzak yerlerine kadar gösterilen tepkilerin yansımaları insanlık tarihinde ve belleklerimizde her daim hatırlanacaktır.
Bizler her kesimden ve her yaştan emekçiler olarak bu vahşeti yaşadık, tanık olduk. Yazı, ses ve görüntünün bu günü yarına aktarmadaki önem ve değerini biliyoruz.
Bu sorumluluğu toplumla paylaşmak, paylaşarak unutturmamak istiyoruz.
İstiyoruz ki başta Ankara Katliamı olmak üzere tüm yaşadığımız katliamların failleri bulunsun, yargılansın ve cezalandırılsınlar.
REDFOTOĞRAF/DKD
DKD: Divriği Kültür Derneği
Mehmet Atay Sergi Salonu : www.divrigi.org.tr Mail : info@divrigi.org.tr
Adres: İstiklal cad. Suriye Pasajı No:348 Kat:2 Beyoğlu-İstanbul Telefon:0212 292 20 20
Redfotoğraf: www.redfotograf.com – redfotograf@gmail.com
SERGİ KATILIMCILARI
ADİL OKAY
ALİ ERGİN
ALİ OSMAN ABALI
ATEŞ ALPAR
ATİLLA ATALA
AYLİN LEBLEBİCİ
BESE BALKAN
BURAK CİRİTCİ
ÇAYAN DEMİRKIR
ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN
DAMLA ATAK
DENİZ ILGÜN
ELİF KOCA
ENGİN ÇOLAKOĞLU
HAKAN GÖNÜLLÜ
HAKAN OTTAŞ
KİNYAS BOSTANCI
KÜRŞAT KAPLAN
MEHMET ÖZER
MERVE SEMERCİOĞLU
MURAT ÇİÇEK
NAYFEL TAK
ÖZCAN YAMAN
SAKİNE YILDIRAN
SULTAN GÜNER
ŞAKİR SAĞLAM
TAMER ARDA ERŞİN
TANJU AKLEMAN
YEŞİM OĞUZ
YURDAL BİLGİÇ
YÜKSEL UYGUN

Yazar Hakkında