Olympus OM-D E-M1 Mark II Duyuruldu!

Bir süredir kamera piyasasındaki gelişmeleri sessizce izleyen Olympus, Photokina rüzgarına uyarak yeni üst segment aynasız modelini duyurdu. Pen ve OM-D serisi ile aynasız piyasasında adından söz ettiren firma, yenilediği E-M1 ile tekrar yarı profesyonel ve profesyonel fotoğrafçıları hedef alan bir ürünle karşımıza çıkıyor.

ts-olympus-em-1-mark-ii

E-M1 Mark II, her zamanki gibi Micro 4/3 sisteminde olsa da firmanın ilk 20.4MP Live MOS sensörüne sahip makinesi.  Özellikle dinamik aralık ve hızda artış getiren TruePic VIII Image Processor ile önceki modele göre 3.5 kat daha hızlı bir sistem var karşımızda.

Otomatik netleme 121-nokta çapraz tip çip üzerinde  faz ve kontrast algılama sistemine sahip. Ortama göre makine faz ya da kontrast ile netleme yapmayı otomatik olarak ayarlıyor. Hareketli nesneleri yakalamada da yeni netleme sisteminin oldukça başarılı olacağı söyleniyor.

Saniyede 18 kareye kadar çekim yapabilen makine “o an”ı kaçırmamak için fotoğrafçıya yardımcı oluyor. Sekiz kareyi birleştirerek 50mp.’lik fotoğraf üretebilen E-M1 Mark II 24 fps  DCI 4K video kaydı da yapıyor. Tüm bu özelliklere ek olarak sensör 5 yönde titreşim önleme özelliği ile 5.5 stop’a kadar telafi edebiliyor.

alternateview5_5

Dayanıklılığa her zaman önem veren Olympus amiral gemisi modelinde de toza, su sıçramasına, hava koşullarına dayanıklı sağlam bir gövde sunuyor. 2.36m-nokta EVF ve 3.0″ 1.04m-nokta hareketli dokunmatik LCD’ye sahip ürün iki sd kart yuvası da sunuyor.

Yıl sonunda satışa sunulması beklenen Olympus OM-D E-M1 Mark II bakalım üst düzey aynasız segmentte nasıl rekabet edecek.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar