İstanbul’da Hanlar Sergisi Açılıyor!

08 / 29 Eylül 2016
İstanbul Fotoğraf Galerisi

14102133_10154535894227491_4193050146782648168_n

Geçmişin ışında, geleceğe direnen İstanbul Hanları.

İstanbul Fotoğraf Galerisi bünyesinde gerçekleştirilen Timurtaş Onan Fotoğraf Atölyesi Hanlar Projesi katılımcılarının fotoğraflarından oluşan İstanbul’un Hanları sergisi 08 Eylül 2016 Perşembe günü saat 19:00’da galerimizde açılıyor. Sergi 29 Eylül tarihine kadar görülebilir.

İstanbul’un keşmekeşinde kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi mekanlar, değişime karşı direnmekte ve birbirlerine omuz vererek ayakta durmaya çalışmaktadır. Geçmişin izinde, tarihin ışığında asırları aşıp günümüze ulaşan, zanaatkarlarını hala çalışırken görebildiğimiz, insanları, meydanları, çarşıları ve ağır yükleri taşıyan hamallarıyla yaşamaya devam ediyorlar.İşte bu noktada, tarihi sorumluluğu paylaşma duyarlılığı gösteren Timurtaş Onan, yok olmanın eşiğindeki bu tarih ve kültür mirasını yaşatmak ve geleceğe taşımak için, 2 yıllık bir fotoğraf projesi oluşturdu. Program dahilinde her yıl 3-4 grup ile çalıştı.

Sergide yer alan fotoğrafçılar : İhsan Gökay Aka, Rafet Akalın, Gülizar Aktaş, Pınar Ballıkaya, Ayşe Baranok Köse, Bige Baykoca Süslü, Nurhayat Baysal, Beril Baytan, Fethi Baytan, Mehmet Bor, Oğuz Büktel, Nesrin Emanet, Gürkan Emecan, Şebnem Ergezer, Seval Genç, Kaan Gürsal, Mert Kitapcı, Ertuğrul İsmet Örs, Halil Özkan, Arzu Özkaner Özkuş, Recep Pehlivanlar, Şemsi Spencer, Tülin Şahin Safi, Esra Tunçel Akalın, Özlem Uçarkuş, Mümtaz Uysal ve Işıl Yaman Kanyılmaz

Kapalıçarşı’dan Mısır Çarşısı’na kadar uzanan Çakmakçılar, Fincancılar ve Mahmutpaşa Yokuşlarına ve Karaköy Perşembe pazarı bölgesine özenle yerleştirilmiş, geniş ve serin avlularıyla zamana direnen hanları fotoğrafçılar; salt belgeselden ziyade sanatsal anlatıma ağırlık vererek fotoğrafladılar.

Sergide her fotoğrafçıdan fine art koleksiyon kağıdına basılı 2 şer siyah/beyaz fotoğraf yer alıyor. Ayrıca sergi kitabında her fotoğrafçıdan dörder eser yer almaktadır.

img_8110

istanbul-fotografgalerisi.com

Facebook etkinlik linki

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar