Ünlü Fotoğrafçı Hayatını Kaybetti

Sedat PAKAY

Sedat PAKAY

Dünyaca ünlü MoMA, Metropolitan Müzesi gibi sanat kuruluşlarının koleksiyonlarında yapıtları yer alan fotoğraf sanatçısı ve belgesel film yapımcısı Sedat Pakay hayatını kaybetti. 1945 doğumlu sanatçı uzun yıllardır yaşadığı New York’ta 22 Ağustos sabahı öldü.

Pakay, James Bodwin, Andy Warhol, Doris Lessing, Andre Kertesz, Mark Rothko, Saul Steinberg gibi pek çok tanınmış sanatçının, yazarın fotoğraflarını çekmişti.

Sedat Pakay, Abd’li ünlü fotoğrafçı Walker Evans hakkinda 8 – 9 senede tamamladığı Walker Evans – America (57 dakika – 1999), yaklaşık 9 senesini Türkiye’de geçiren Abd’li ünlü yazar James Baldwin ile ilgili James Baldwin – From Another Place (12 dakika – 1973) ve tasarımcı, ressam Josef Albers ile eşi hakkinda yaptığı Josef & Anni Albers – Art is Everywhere (57 dakika – 2006) belgesel filmleriyle tanınıyordu.

Sanatçı, 1945 yılında Türkiye’de doğdu. 1964 yılında ilk fotoğrafları yayımlandı. ABD’de Yale Sanat Okulu’nda eğitim gördü. Bir süre Türkiye’de reklamcılıkla uğraştıktan sonra 1966 yılında New York’a yerleşti. ‘80’li yılların sonunda Hudson Film Works adlı yapım şirketini kurdu. Fotoğrafçılığın yanı sıra PBS için filmler çekmeye başladı. 2005 yılında kanser tedavisi görmeye başlamıştı.

Sanatçının web sitesi: http://sedatpakay.com/

 

 

Andy Warhol

Andy Warhol

 

Edward Steichen

Edward Steichen

 

James Baldwin

James Baldwin

 

Laura Esterman

Laura Esterman

 

Mark Rothko

Mark Rothko

 

Ronald-Nancy Reagan

Ronald-Nancy Reagan

 

Walker-Evans

Walker-Evans

Benzer yazılar