fbpx

HAFTANIN PORTFOLYOSU: Emel AKAR

Bu haftanın portfolyo konuğu İzmirli fotoğrafçı Emel Akar. Özellikle siyah beyaz sokak fotoğrafı çalışmaları ile kendinden söz ettiren Emel Akar, fotoğrafa bakışını bizler için yazdı.

Emel 1“Sebebini bilmiyorum, fotoğrafın çok küçük yaşlarımdan beri kafamı kurcalayan ve ilgimi çeken bir yanı oldu. Zihnimizdeki görüntülere benzeyen, yarı hayal yarı mistik ama daha görünür daha güçlü görüntülerin oluşturulduğunu düşünmek çok heyecan verici geliyor bana. Bir de seyrettiğim filmlerden sürpriz gibi bir sonuç oluşmuş aklımda ; O da doktor, mühendis, avukat gibi ünvana sahip bir meslek sahibi olmak için bu konuda hatırı sayılır bir eğitim almak gerekirken, iyi bir göze ve gözlem gücüne sahip istekli insanın bir anda fotoğrafçı olmasının mümkün olduğu. Bu bana çok çarpıcı gelmişti.
Küçüklüğümde evde tek başıma kaldığım zamanlarda fotoğraflarımıza bakardım. Anne babamın çocukluk ve gençlik yıllarındaki hallerine, kendi nişan ve düğün törenlerine, katıldıkları toplantılara, gittikleri yemeklere, akrabalarıyla geçirdikleri hoş zamanlara, hayatlarının olabilecek her anlarına ait fotoğraflardı bunlar. Onları kronolojik olarak ya da beğenime göre siyah beyaz renk tonlarına göre ayırır istiflerdim.
O fotoğraflar olmasaydı zaten tam olarak bilemediğim/bilemeyeceğim hayatlarına ilişkin kafamda eminim daha çok soru işareti olacaktı.

İçlerinden bir tanesinde annemin bana kızıp vurduğu, o güzel tırnaklarından birini kırıp bana söylendiği bir an bile var.
Bunlar haricinde bana daha çarpıcı geleni sanırım kendi fotoğraflarıma bakmaktı. Hele bir fotoğrafım beni o uyuduğum yatağa ve bebek gözlerimle hatırladığımı sandığım dünyaya götürür mesela.
Emel 2Kendi hayatımıza ilişkin kabul etmediklerimizi/edemediklerimizi kabul edilebilir, unutmak isteyip de unutamadıklarımızı kalıcı hale getirir bir yanı da var galiba fotoğrafın. Artık sevilmeyen arkadaşlar, kırgın durduğumuz akrabalar, unutulmak istenen sevgililer bile bir süre sonra fotoğrafın büyülü tarafıyla kabul edilebilir hale geliyor, zaten kabul edemeyeceksek de fotoğrafı ya ortadan kaldırıveriyor ya da yırtıp atıyor, yok ediyoruz hem dünyadaki hem de bizdeki anısı sonsuza dek silinsin diye.
Fotoğrafın bende yarattığı bu büyülü etki sebebiyle yaklaşık iki yıl önce ciddi olarak fotoğrafla ve sokak fotoğrafçılığıyla ilgilenmeye başladım. Mezunu olduğum matematik bölümünün bana iyi bir düşünme becerisi ve bakış açısı kazandırdığını düşünüyorum. Bununla birlikte, şimdiye kadar okuduğum kitapları, seyrettiğim filmleri, dinlediğim müzikleri birleştirerek başka bir formda hayata geçirdiğimi düşünmek doğrusu çok hoşuma gidiyor. Yaşamımın sonuna dek hiç bıkmadan fotoğraf çekmeyi isterim sanıyorum, fakat Vivian Maier’in gizemini, ondaki fotoğraf çekme tutkusunu, ondan nasıl bir haz aldığını henüz çözebilmiş değilim. Yaşamımım sonuna dek onunkine benzer bir tutkuyla fotoğrafa bağlı olmayı ve bu dünyaya anlamlı ve kalıcı çalışmalar bırakmayı diliyorum.
İzmir’den sevgilerimle…”

Fotoğraf çalışmalarını Instagram ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

DSCF9236

DSCF8148

DSCF2054-4

DSCF0744-3

DSCF0476

R0070032-7-2

R0070025-6

R0070006-3-2

IMG_7728-2

IMG_7689

IMG_7687

IMG_6124

IMG_6133

IMG_6178

IMG_7676

IMG_5958

IMG_5753

IMG_3489-2

FullSizeRender (6)-2

DSCF9621-2

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar