HAFTANIN PORTFOLYOSU: Gül ERTUNAN (ZILGITIN SESİ)

GÜL ERTUNAN

IMG_5388“Nasıl anlatsam bu benim ayıbımı ? Avrupa’da pek çok ülkeye gittim. Türkiyede tüm Ege’yi Akdeniz’i gezdim, gördüm diyebilirim ama Malatya’dan öteye doğuya, güney ayak basmamştım.  Siverek’li Fotoğraf Sanatçısı Sedat Kıran’la Urfa  Siverek Karacadağ’da açacağımız  fotoğraf sergisi için ilk kez o topraklara ayak bastım. Gözlemlerimi yaşadığım tecrübeleri anlatamam. Onlar Türkçe bilmiyordu, ben Kürtçe. Ama onların sesini duyuracağımıza, yaşadıkları yoksulluğu terkedilmişliği çaresizliği fotoğraflarla sesleri olacağımıza inandılar. Bizi sarıp sarmaladılar.

6 ay boyunca Karacadağ’ın köylerini dolaşırken hayatımda ilk kez aidiyet duygusu yaşadım. Toprağını, taşını, rüzgarını, kokusunu sevmek böyle birşeymiş dedirti bana. Öyle böyle değil aşık olmuştum Karacadağ’a. İnsanıyla, taşıyla, toprağıyla, her şeyini içime sindirmiştim. Sergi için bizimle birlikte çalışan köylüler ailem olmuştu. Kan bağından öte, kuvvetli bir sevgiyle bağlandım.

  Şimdi Arguvan’da çalışıyorum. Derdim Arguvan kültürünü sergileyebilmek. Köy köy dolaşıyorum.Bu topraklarda başka bir şey var.  Anlatamadığım, dile getiremediğim bir duygu içimi kabartıyor. Çok başka bir şey, çok başka bir duygu.

   Üniversite öğrencisiyken yaşadığım bir an geliyor aklıma. Aynı duygu… Beyazıt’tayız. Kampüsten çıktık sloganlar atarak yürüyoruz. Nasıl bir ruh, nasıl bir heyecan…. Çok kalabalığız, genciz, coşkuluyuz. Önümüzde panzerler çevik kuvvet vs. “Devrim bugün başlıyor nihayet…” diye düşündükçe içim tarif edemeyeceğim bir şekilde kabarıyor.  Şimdi o tanıdık, içimi ısıtan duyguyu Arguvan topraklarında hissediyorum.

Arguvan kültürü denilen şey nedir ? Sazı mı? Sözü mü? Türküsü mü? Okuttuğu aydınları mı? Pekmezi, dutu, ayranı mı?

     Değil bunlar değil!… Arguvan kültürü benim için umut, yeni bir dünya mümkün demek. Benim için o hep hayalini kurduğumuz  barışın, kardeşliğin, hoşgörünün, sevginin, aşkın, özgürlüğün olduğu topraklar demek.

 

 
Malatya doğumlu olan Gül Ertunan İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu, 18 yıllık fizik öğretmeni. Fotoğraf çalışmalarından önce yağlıboya resim yapmış ve bu dönemde  karma sergilere katılmıştır.

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Gül Ertunan haber ve belgesel fotoğraflar üreterek serbest gazeteci-fotoğrafçı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Urfa’lı fotoğrafçı Sedat Kıran’la birlikte gerçekleştirdiği  ‘’ Zılgıtın Sesi ‘’  ilk sergi çalışması oldu. 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan  ‘’Çocuk Gelinler ve Kadın’’ temalı bu sergi hem konusu hemde açıldığı yer nedeniyle kamuoyunda ilgiyle karşılandı.

Karacadağ’ın Otlu köyünde, bir ters lale bahçesinde açılan sergiyi çevre köylerin yanısıra Urfa, Antep, Diyarbakır ve İstanbul dan gelenler izledi.

Sergiye yazılı ve görsel basın  yoğun ilgi gösterdi. Cnntürk, KanalD gibi ulusal kanallar ana haber bültenlerinde yer verirken gazete ,dergi ve birçok yayın organlarında sergi ile ilgili haber ve söyleşiler yer aldı. 

Ocak ayında  İsviçre ve Belçika da yurtdışı sergileri için hazırlık yapan Gül Ertunan Arguvan Türkü Festivalinde 
‘’ Kuruçay’dan Öte yana ‘’ isimli Arguvan kültürünü yansıttığı sergisinin açılışına hazırlanmakta.

G02 (Large)
G-2 (Large)
G-3 (Large)
G-6 (Large)
G07 (Large)
G-8 (Large)
G-9 (Large)
G-10 (Large)
G-12 (Large)
G-14 (Large)
G-15 (Large)
G-16 (Large)
G22 (Large)
G-22 (Large)
G-26 (Large)
G-38 (Large)
G-41 (Large)
G-42 (Large)
G-47 (Large)
G-55 (Large)

SERGİDEN BAZI ANLAR

IMG_5387
IMG_5389
IMG_5390
IMG_5392
IMG_5393

Benzer yazılar