“SES’SİS ZAMANLAR” GAMA GALERİ’DE

Fotoğraf sanatçısı Özlem ACAROĞLU’nun daha önce CKM Sanat Galerisi, Uğur Varlı Fotoğraf Galerisi ve Yeniköy Küd Dıpo Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi’nde  “SES’SİS ZAMANLAR” adıyla sergilenen çalışmaları şimdi de Beyoğlu’ndaki Gama Galeri’de fotoğrafseverleri bekliyor.  Sanatçının ND filtreler kullanarak  300 saniyelere varan pozlamalarla Türkiye’nin pek çok yerinde çektiği doğa-manzara fotoğraflarından ve hepsi siyah-beyaz eserlerden oluşan bu sergi kesinlikle görülmeye değer.

E DAVETİYE

Sanatçı “Bir zaman yolculuğu” diye nitelendirdiği  bu çalışmaya başlangıcını ve öyküsünü şu şekilde anlatıyor.
 

Her şey bir gün, 10 stopluk bir filtre satın almam ile başladı.

Çalıştığım ilk karelerden itibaren beni şaşırtan ,zihnimde bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan,bu filtrelerle birlikte ,farklı ve içselleştirebildiğim bir dünya artık beni içine doğru çekiyordu.

Fotoğralarım artık gerçekten ben ‘di…Onlar artık gerçekten benim kendimi anlatabildiğim hikayelere dönüşmüşlerdi.Oluşturduğum kompozisyonlar duygusal evrenimi destekliyordu.İçinde kaybolduğum bir evrenin kapıları aralanmıştı.

Özlem Acaroğlu

 Bu çalışma şekli oldukça zahmetli ve yorucuydu. Yaşadığımız dünyada elektronik baskılar insan beynini ele geçirmişken kolay yolu değil de zor olanı seçen ve yaşayan bir fotoğrafçının  bu çağ yangını içinde ne önemi vardı?

 

Doğal yoğunluk filtreleri ile ilk oluşturduğum proje , ‘Bozcaada’da Zaman’ ada hakkında ilk ve tekti.2014 yılında  ,21 haziran -4 temmuz tarihleri arasında,Bozcaada Sanat Galerisi’nde sergilendi ilgi gördü ve beğenildi.

Çünkü bir fotoğraf karesine 300 saniyeyi sığdıran bir teknik insanların merakını cezbetmişti.

Çocukluk yıllarından beri kıyısında olduğum su,kendi evrenimi şekillendirmemde bu filtrelerle  benim için vazgeçilmez bir birliktelik oluşturmuştu.Kendi dilimi yaratmıştım,artık sözcükler olmadan konuşabiliyordum.
Doğal yoğunluk filtreleri (kısa adıyla Nd filtreler) ,ışığa ve zamana daha çok emek ve değer vermemi sağlarken , halihazırda bir  disiplini olan üretim sürecimde beş dakikanın bile dünyadaki en önemli şey olduğunu tekrar tekrar bana benimsetti.

 

Şimdi ise,17 Haziran-8 Temmuz 2016 tarihleri arasında Beyoğlu Gama Galeri’de izleyicilerini bekliyor.

Ve zaman yolculuğu kaldığı yerden devam ediyor…

Özlem Acaroğlu ve Gama Galeri’nin sahibi Şule Altıntaş


Bu güzel ve çok emek harcanarak gerçekleştirilen sergiyi görmek için 18 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:00 saatleri arasında Gama Galeri’ye uğrayın. Gama Galeri Beyoğlu’nda Turnacıbaşı Caddesi, numara 21’de…

Benzer yazılar