Görüntü Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor*

Kamera dar açıda bir cep telefonunu görüntüsünü çekiyor. Bir kızın elinde cep telefonu ile yediği yemeğin fotoğrafını çekiyor. Masa düzenine bakarak çok lüks bir restoranda leziz hazırlanmış yemeği yemek üzere. Ama önce ne yiyeceğinin fotoğrafını çekerek sosyal medyada üstünden kendi sınıfını belirtiyor. Kamera geniş açıya gelince kızın aslında bir yemek kitabındaki fotoğrafın fotoğrafını çektiğini görüyoruz. Kız aslında evde yemek yiyecek ama sosyal medya hesabı üstünden kendini çok farklı bir ortamdaymış gibi aktarıyor.

Yukarıda yazdığım video sadece izlediklerimden bir tanesiydi. Böyle sırayla çekilmiş 4-5 klip birleştirilerek günümüz kuşağının ve yalancı görüntüler ile nasıl olmadıkları kişileri büründüklerini anlatıyor. Ah şu sosyal medya güzelim görüntüyü ne hale getirdi. Gerçeğin kardeşi fotoğraf yalanın kuzeni oldu. Hepimiz bize gösterilen hayallerin peşinden koşmaya, serin sulardan sıcak kumlara hasret kalmaya, adını bile söyleyemediğimiz yemeklerin peşinden koşmaya başladık. Nerede olduğumuz değil kendimizi nerede tagladığımız önemli artık.

Evimin altında meşhur bir kokoreççi var. Facebook u evde her açtığımda “bilmem ne kokoreçisinde misin ? Görüşlerini belirt” diye bana uyarısı veriyor. Aslında ben o sırada eşimin yaptığı yemeği yemekle meşgulüm. 🙂

Bunları şu yüzden yazıyorum “belge” sıfatı ile oluşturulan “görüntü” artık var olan yada olmayan bir kimliğin kanıtı. Yenen yada yenmeyen bir yemek-gidilen yada gidilmeyen bir mekan- hep beraber eğlenilen yada kimsesiz olarak yapılan etkinliğin belgesi. Sürekli yalan beyanda bulunan insanlar topluluğu olmaya başladık farkında mısınız ?

*Başlık Nazif Topçuoğlu nun “Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor” kitabına yapılan bir göndermedir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar