Paypal’ın Türkiye’den Çekilmesi Fotoğrafçıları Nasıl Etkileyecek?

Tüm dünyaca kabul görmüş online ödeme sistemi Paypal 30/05/2016 tarihinde yayınladığı yazısı ile Türkiye’den 6 Haziran itibari ile çekileceğini duyurdu. Bu bizi neden etkilesin diyebilirsiniz. Ancak fotoğrafa biraz profesyonel gözle bakıyorsanız, geçiminizin bir kısmını da olsa fotoğraf ile karşılıyorsanız sizi de oldukça etkileyebilecek bir karar aslında.

2016-05-31

Kararın arkasında BDDK ile anlaşılamamış olması yatıyor dense de aslında yeni yönetmelik ile Paypal’e kısaca git buradan denmiş. Ekşi sözlükten alıntılamak gerekirse “İlgili tebliğe göre Paypal’ın birincil ve ikincil sistemlerinin yanı sıra, tüm yedeklerinin de Türkiye’de bulundurulma zorunluluğu var. Yasaya göre Paypal’ın çekilmeyi bırak olduğu gibi Türkiye’ye taşınması öngörülüyormuş. Yasa ve ilgili tebliğler değişmeden Türkiye’ye dönebilmesi zor gözüküyor.”

Yani ya buraya taşın ya da ebediyen ayrılalım denmiş. İleride ne gibi bir değişim olur bilmiyorum ama şu an için durum pek parlak değil. 6 Haziran sonrası bütün Türkiye hesapları bloklanacak ve ne bir ödeme yapabileceğiz ne de gelen ödemeyi alma şansımız olacak. Bu kadar radikal bir karar alınması gerçekten üzücü. Şimdi gelelim bu olayın bizi nasıl etkileyeceğine.

Yarışmalara katılma maliyetleri artacak bazı yarışmalara katılmak mümkün dahi olmayacak

Düzenlenen fotoğraf yarışmalarının büyük kısmı ödemeleri Paypal ile istiyor. Genelde fotoğrafları yükledikten sonra online siteden Paypal’e yönlendirilip ödemeyi yapıp katılımımızı gerçekleştiriyorduk. Artık bu mümkün olmayacak.

Bir kısım yarışmada iban no ile katılım da mümkün ancak yurt dışına banka havalesi yapmak oldukça maliyeti yükselten bir durum. Eğer bankanın sayılı müşterilerinden biri değilseniz 40-50 € göndermek için bir o kadar da bankaya bırakmanız gerekiyor.

Bir kısım yarışmada ise IBAN da yok yani maliyeti neyse vereyim deseniz de eliniz kolunuz bağlı. Bu durumda Türkiye’den fotoğraf yarışmalarına girişlerin oldukça azalacağını ve başarı grafiğimizin düşeceğini öngörüyorum.

Fotoğraf satışı yapmanız zorlaşacak

500px, istock gibi sitelerden ya da kendi sitenizden, Instagram’dan gelen satın alma isteklerini karşılarken en kolay ödeme alma yolu Paypal idi. Ancak artık bu sistemi kullanamayacağız. Özellikle ufak çaplı girişimler bundan çok etkilenecek. Çoğu çizer, ressam, fotoğrafçı Paypal üzerinden ödemelerini almakta idi. Şimdi ne yapacakları merak konusu.

Google adsense’den gelen ödemeleri almak zorlaşacak

Eğer bir blogunuz ya da Youtube kanalınız var ise google’ın reklam karşılığı yaptığı ödemeleri de almak zorlaşacak. Çözüm nasıl olacak pek bilemiyorum. Google Türkiye bunun için bir çalışma yapar umarım.

Ebay gibi yabancı sitelerden uygun fiyatlı fotoğrafçılık ekipmanları satın alınamıyacak

Bir darbe de yabancı alış veriş sitelerinden yiyoruz. Ebay’de satış yapan firmaların çoğu sadece Paypal kabul ediyor. Bu durumda artık sadece ürünlere bakabileceğiz, ancak satın alamayacağız. Aynı şekilde Ebay üzerinden yurt dışına satış yapmak istiyorsanız da eliniz kolunuz bağlanıyor bu durumda.

Paypal ile yapabildiğimiz pek çok ödeme işlemi için kredi kartı kullanmak gerekecek

Bu da başka bir sorun. Tek bir şifre girişi ile Paypal ile güvenli bir şekilde yapabildiğimiz ödemeleri artık her siteye ayrı ayrı kredi kartı bilgilerimizi vererek yapabileceğiz. Bu da büyük bir güvenlik sorunu ortaya çıkarıyor.

6 Haziran sonrası özellikle yurt dışı ile e-ticaret’e Paypal’ın gitmesi ile büyük bir darbe vuruluyor. Tabi Hükümet kanadı bu konuda “Onlar da kurallarımıza uysa idi” diyecekler. Ancak getirilen kurallar Paypal’e yaşam şansı vermiyor, asıl mesele pastayı başkası yemesin gibi duruyor. Bunun için Paypal’e alternatif yerli girişimler var, ancak yurt dışında kullanılır olmadıkça bizim için pek bir faydası yok. Paypal kullanmaya devam etmek için mutlaka ki bir yol bulunacaktır yoksa oldukça sancılı bir dönem bizi bekliyor olacak.

ÖNEMLİ NOT: Ortada hala gri alanlar mevcut. Bir hukukçudan kapanmanın sadece nakit para alış veriş kısmına dair olabileceğini, kredi kartından kullanımın devam edebileceğine dair bir bilgi aldım. Bunu Paypal destek’e yazdım. Cevap bekliyorum. Gelen cevaba göre yazıyı güncelleyeceğiz.

İkinci olarak gelen sorulara istinaden, para gönderme ve alma için skrill payoneer gibi alternatif siteler mevcut. Bunları da inceleyip paypal’ın yokluğunda kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar