LGBTİ FOTOĞRAF SERGİSİNE ÇAĞRI

RED Fotoğraf Grubu, tüm fotoğrafçılara düzenlenecek olan “LGBTİ” konulu  sergiye fotoğraflarıyla katılma çağrısında bulundu. Son katılım tarihi 10 Haziran 2016 olan serginin proje koordinatörlüğünü Red Fotoğraf Grubu’ndan Damla Atak yapıyor. Yayınlanan çağrı metni şu şekildedir;

“LGBTİ*” SERGİSİNE KATILIM ÇAĞRISI

redfotoğraf olarak;
Yaşam hakkı, temel hak ve hürriyetler gibi pek çok konuda mağdur edilen LGBTİ bireyler için bu yıl 20-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 24.Onur Haftası kapsamında bir fotoğraf sergisi düzenliyoruz.Amacımız LGBTİ bireylerinin toplum içerisinde görünürlüklerini artırmak,eşitlik taleplerini dile getirmek,temel hak ve özgürlüklerini desteklemektir.
1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası, gey onur, LGBTİ onur ve onur yürüyüşü gibi adlarla kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır. Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı ile kutlanmak istenmiş, ancak dönemin İstanbul valiliğinin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınırdışı etmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilememiştir. Yurtdışından gelen konukların sınırdışı edilmesi ve gelişen olaylar sonucunda LGBTİ hakları için Lambdaistanbul ve Kaos GL‘nin temelleri atılmıştır.
2003’ten beri her yıl İstiklal Caddesi’ndeki sokak yürüyüşüyle noktalanan etkinlikler, 2007’den bu yana da uluslararası bir boyut kazandı. 23’üncü Onur Haftası kapsamında geçen yıl 13’üncüsü Taksim İstiklal Caddesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyenlere polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırıda bulunmuştu.

Neden LGBTİ ?
‘’Temelinde önyargılar,gelenekler,dinsel inanışlar gibi düşünceler nedeni ile insanların kendileri gibi olmayanlara karşı sergiledikleri nefret söylemi ve ayrımcılık son yıllarda daha da bir görünür hal almıştır. Nefret söyleminin temelinde ırkçılık,etnik köken farklılığı,farklı cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliğine sahip insanlara karşı duyulan hisler vardır. Türkiye’deki siyasal partilerin ve karar vericilerin birçoğu, LGBTİ söz konusu olduğunda,etik ve politik yükümlülüklerin farkında değilmiş gibi bir tavır takınmaktadır. Hatta sık sık toplumsal-dinsel önyargılara yaslanarak doğrudan ayrımcılık içeren ifadelere başvurup, homofobiyi meşrulaştırmanın da ötesinde nefret söylemini körüklemişlerdir. LGBTİ bireyler cinsel yönelimlerinden ve cinsiyet kimliklerinden dolayı açık bir şekilde ayrımcılığa uğramaktadırlar.’’ (KAOS GL)

LGBTİ* : Lezbiyen,Gey,Biseksüel,Trans*,İnterseks
Trans* : Bu terim transseksüel ve travesti gibi cinsiyet kimliği konusunda ayrıştırma yapmamak adına seçilen bir üst kimlik ve şemsiye terimidir.

lgbti

Konu : ‘’LGBTİ ‘’

Katılım :
1. Katılım herkese açık ve ücretsizdir.
2. Katılımcılar ‘’LGBTİ’’ teması altında istedikleri konuda çalışabilirler ve fotoğrafın öyküsünü anlatan çok kısa bir yazıyla en fazla 2 (iki) fotoğraf gönderebilirler.
(Arşiv amaçlı daha fazla yollanabilir.)
3. Yapıt gönderenler eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve kabul etmiş sayılırlar.
4. Seçici kurul, yapıtların kurallara aykırılığını saptarsa yapıtları geri çevirme yetkisine sahiptir.
5. Sergilenmeye hak kazanan yapıtlar, ticari olmamak kaydıyla sergileme-katalog-broşür- afiş medya organlarında ve çeşitli ortamlarda fotoğrafçı adı belirtmek koşuluyla kullanılabilir. Bunun için katılımcılara bastırılabilinirse katalog ve katılımcı sertifikası verilir. Herhangi bir telif ödenmez.

Yapıtların Özellikleri ve Boyutları
1. Fotoğraflar dijital olarak kabul edilecektir.
2. Fotoğrafların JPEG formatında, en az boyut 20 x 30 cm. 300 dpi çözünürlükte olması gerekmektedir.
3. Fotoğraflar renkli,siyah-beyaz ve kurgu olabilir.
4. Fotoğraflar,etkinliğin konusu olan “LGBTİ” temasına uygun olmalıdır.

Yapıtların Gönderilmesi ve İşaretlenmesi
*Yapıtlar internet üzerinden, gönderilecektir.
*İnternet üzerinden katılanlar kişisel bilgilerini world sayfası olarak (ad – adres – telefon ve e-mail) ve eserlerini lgbtisergi@gmail.com adresine e-mail ortamında (gerekirse wetransfer ile) göndermeleri gerekmektedir.
*Her fotoğrafın altına,dosya adı olarak kendi isminizi ve fotoğrafın sıra numarasını yazmalısınız. (örneğin: c-yılmaz1 / c-yılmaz2 gibi…)

Etkinlik Takvimi
1. Çağrı / duyuru başlangıç tarihi : 6 Mayıs 2016
2. Katılım son tarihi : 10 Haziran 2016
3. Sergi yeri, tarihi ve etkinlik programı: (Daha sonra açıklanacaktır)

Benzer yazılar