Fotoğraf Makinelerinizi Çöpe Atın!..

Sevgili fotografhaberleri.net okurları size bir iyi bir de kötü haberim var. Önce kötü haberi vereyim; O gözünüz gibi baktığınız, sürekli temiz tutup, başına bir şey gelmemesi için korunaklı çantalar içinde taşıdığınız, arkadaşlarla bir araya geldiğinizde marka ve modelleri üzerine sürekli sohbet konusu yaptığınız, belki 1.000, belki 10.000 TL ve belki de çok daha fazla paralar harcadığınız o fotoğraf makineleri, objektifleri ve tüm aksesuarları yakında tarihin çöplüğünde yerini alacak. Şaka yapmıyorum, rüya da görmedim. Amiyane bir tabirle söyleyecek olursak “kafayı sıyırmış” da değilim. Bu söylediğim tamamıyla gerçek.Fotoğraf makineleri çok yakın bir zamanda tarihin çöplüğüne gidecek.
(Şunu da eklemeliyim ki, eğer fotoğraf makinesinin duruşuna bir karizma kattığını düşünenlerdenseniz, artık sizi karizmatik gösterecek başka bir şeylerin arayışına girseniz iyi olur, benden söylemesi.)

Durun! Hemen paniklemeyin!.. Fotoğrafın bitmesinden değil fotoğraf makinelerinin bitmesinden söz ediyorum. “Eee, fotoğraf makineleri çöpe gidecekse biz dikiş makinesi ile mi fotoğraf çekeceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim. O Ara Güler ustanın işi… Nasıl yapılacağını merak edip Ara Güler’in sırlarını öğrenmek isteyenler Muharrem Buhara’nın hazırladığı “Ara Güler: İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker” isimli biyografi kitabını okuyabilirler.
Benim bahsettiğim daha başka bir şey… Yazının başında bahsettiğim iyi haber de işte bu. Dikkat edin açıklıyorum;(Ya da “Büyük müjdeyi veriyorum” mu demeliydim acaba? Neyse!..)

Ve işte o muhteşem haber şu; ARTIK FOTOĞRAFLARI HERHANGİ BİR MAKİNEYE İHTİYAÇ DUYMADAN GÖZÜNÜZLE ÇEKEBİLECEKSİNİZ. (Bu büyük harflerle yazılacak kadar önemli. Çünkü bu bir devrim…Evet, evet kesinlikle bir devrim… )

Yukarıda da söylediğim gibi; “Şaka yapmıyorum, rüya da görmedim. amiyane bir tabirle söyleyecek olursak “kafayı sıyırmış” da değilim. Bu söylediğim tamamıyla gerçek.”
Size Sony tarafından patenti alınmış kontak lens teknolojisinden bahsediyorum.

page_sony-fotograf-cekebilen-akilli-lensin-patentini-aldi_352704254

Haber aynen şöyle; Sony’nin patentini aldığı akıllı kontakt lensin fotoğraf çekmesinin yanı sıra görüntü sensörü, mikro işlemci ve yerleşik depolama alanının da bulunduğu bildirildi. Kablosuz bağlantının da geliştirilen teknolojinin özellikleri arasında yer aldığı belirtildi. (Bakınız: Haber siteleri)

Haberi okuduğunuzda görebileceğiniz gibi “yerleşik depolama alanı” da var. Yani harici disklerinizi de çöpe atabilirsiniz ya da bilgisayarınızda saklıyorsanız bilgisayarınız binlerce fotoğraf depolamaktan kurtulduğu için rahat bir soluk alır.  Ayrıca “kablosuz bağlantı” özelliğinin de olması dolayısıyla, ister akıllı cep telefonunuza atıp anında internet üzerinden paylaşabilir, ya da bir yazıcıya aktarıp hemen bir baskı alabilirsiniz. Belki de bir projeksiyon vasıtasıyla sunum bile yapabilirsiniz. Belki daha gelişmiş versiyonlarına projeksiyon eklerler. Ya da ne bileyim?!.. Onu da diğer gözümüzdeki kontakt lense yerleştirip ayrıca para kazanma yoluna giderler. Ne de olsa kapitalist bir dünyada yaşıyoruz.

sony-patent-m
Şimdi binlerce soruyu bana arka arkaya sorabilirsiniz belki… Diyafram açıklığı ne? Zoom da yapabiliyor mu? Kaç megapiksel? Saklama alanı ne kadar? Vesaire.. Vesaire… Fakat bunların hepsi teknolojinin geldiği şu aşamada o kadar basit şeyler ki, konu ile uğraşan şirketleri çok zorlayacağını sanmıyorum. Olsa olsa  size paranıza göre alabileceğiniz farklı versiyonlar sunulacaktır diye düşünüyorum.

Bence asıl mesele şu? Patenti alınan bu ürünü ne zaman piyasaya sürecekler? O da cevabını yine kapitalizmin mantığı içinde bulacaktır. Yani artık eldeki ürün ve modellerden para kazanma imkanının azaldığı zaman ya da rakiplerin benzer bir teknolojiyi üretip onlardan önce piyasaya sürmesi söz konusu olursa…
Her ne olursa olsun. Dijital teknolojideki bu hızlı ve sürekli değişim böyle sürdüğü müddetçe çok fazla beklememize gerek kalmayacaktır.

Not: Yukarıda yazdıklarım elbetteki biraz şaka ile karışık. Bu bahsedilen kontak lensler henüz patent aşamasında olsa da ciddi olarak düşündüğümüzde gizliliği tamamen ortadan kaldıracak ve her türlü kötü niyetli kullanıma olanak sağlayabilecek bir teknolojik ürün. Yapılması çok olasılık dahilinde. Biraz komplo teorisyenleri mantığı ile düşünecek olursak askeri amaçlarla yapılmış ve kullanılıyor olması da gayet olası.. Ve sanırım artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki biraz paranoyak bir komplo teorisyeni olmakta hiç bir sakınca yok. Siz en iyisi mi karşılaştığınız insanların gözlerine artık daha bir dikkatli bakın. Çünkü içinde bir fotoğraf makinesi olabilir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar