Sana(L) Görüntü/Fotoğraf

Herkese Merhaba

Çok uzun zamandır bir şeyler yazmadığımı hatırlayarak aylardır aklımdan geçenleri sizler ile paylaşmak istedim. Bir AVM de gördüğüm sanal gerçeklik gözlüğü takmış bir çocuğun yaşadıklarından sonra insan bazen sorgulamak istiyor.Acaba biz kimlerin sanal gerçeklik gözlüğü ile fotoğrafa yada hayata bakıyoruz.

Gördüğüm çocuk sanal gerçeklik gözlüğünü takarak devasa bir  roller coaster içinde macera yaşamaya başladı. Onun gözlük ile gördüklerini biz büyük bir ekranda izliyorduk. Açıkçası kendi gerçekliğim de bile izlerken -bana- ürkütücü gelen bu eğlence gözlük içerisinde olan çocuk için kabusa dönüştü. Yaşananları dahada gerçeğe yaklaştırmak için kullanılan hareketli bant ve önde gözlük takan kişiye doğru rüzgar üfleyen bir vantilatör ile artık sanal ile gerçek arasındaki çizgi iyice kaybolmaktaydı.

Benim yanımda olan çocuk kendi gözünün ve beyninin algılaması ile başka bir gerçeklikte bir macera yaşamaya başlamıştı. Şimdi size şunu soruyorum; bizim gerçekliğimiz göze takılan bir gözlük ve ufak tefek eklentiler ile bu şekilde manupule edilebiliyorsa herşey olduğundan çok farklı gösterilebilir, algılatılabilir o zaman.

Görsel cihazlar her geçen gün güçlenmekte ve değişmekte. Düne kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz herşey yavaş yavaş hayatımıza girmekte. Sanal gerçeklik önceden bizler için uzak bir galakside yıldız iken şu an cep telefonlarımız ile ulaşabileceğimiz bir yakınlıkta. Düne kadar tek boyuttan üç boyuta geçmenin sıkıntısını yaşayan görüntü artık 360″ açı ile olanın dışında herşeyi bize izletmekte.

Bu ve benzeri tüm farklı görme şekilleri birer görüntü yada fotoğraf ile oluşturulmakta. Kullandığımız cihazların şu an için belki bu kadar yeterliliği olmasa da çok yakın gelecekte çok daha farklı fonksiyonlar kazanacaklarına eminim.

Bir ann yaşanmışlığını bize anlatmak için ortaya çıkmış fotoğraf artık yeni bir gerçekliğe doğru bizi sürüklüyor. Hayatlarımız yakın gelecekte baş rolünü Bruce Willis in oynadığı SURETLER – SURROGATES filmine doğru kayıyor.

Yakın gelecek yada gelecek ile bize gösterilen gerçekliğin ne kadarı hayatımızın bir parçası olacak göreceğiz. Görüntü yada fotoğraf varolmayan dünyalar oluşturmaya başladı bile. Gerçekliğin değişime hazır olun.

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar