Yeni Lomography Daguerreotype Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi

Fotoğrafçılığın icadı ile yaşıt olan bir lensi kullanmak ister miydiniz? Şimdi Kickstart’da Daguerreotype Akromatik 2.9/64 Sanat Lensin yeniden üretilmesi için katkı sağlayabilirsiniz.

Lomography Kayıp bir Estetiği Geri Getiriyor: 1839 Yılından İcat Edilen, Dünyanın İlk Fotografil Optik Lensinin Yeniden Doğuşu

*Aşağıdaki yazı ve fotoğraflar Kickstarter sitesinden alınmıştır. 

Proje Hakkındaa0af0a04dac6cf2dacc906e31fe9d183_original

 

Bayanlar ve Baylar, hoş geldiniz! Bugün yeniden Kickstarter’da olup yeni ürünümüzü duyurmaktan gurur duyuyoruz: Daguerreotype Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi.

Akromatik lensi modern dönem fotoğrafçılar ve film yapımcıları için güçlü bir araç olarak yeniden tasarladık – yeni sınırları zorlamak, ışık, değişik ruh halleri ve dramatik özel efektler konusunda ustalaşmak için.

Dünyanın İlk Fotografik Optik Lensinin Ruhani Estetiği: 1839’daki optik tasarımın yenilenen hali! Dünyaya pratik fotoğrafçılığı sunan lensten ilham aldık: 19. yüzyıl’da Louis Daguerre ve Charles Chevalier tarafından icat edildi.

Günümüzün Modern Fotoğraf Makineleri için Son Derece Kullanışlı bir Araç: jilet gibi keskin görüntülerle, ipeksi yumuşak odaklı fotoğraflar arasında geçiş yap. Sonsuz bokeh etkileriyle alan derinliğini daha önce hiç olmadığı gibi kontrol et – renk, şekiller ve dokuları yaratıcı bir anlatım için birbirine kat.

b0e1482bbc771f75f40697fadb8cc98f_original

© Emily Soto, USA. Model: Joanna Bajena. Make-up/Hair: Alyssa Lorraine.

Sanat Lensi Ailesi’nin Üstün Kalite Ustalığı: küçük bir fabrikada, elde üretilen Akromatik Lens, günümüzün modern analog ve dijital fotoğraf makineleriyle uyumlu olması için yeniden tasarlandı – Canon EF ve Nikon F bayonetlerle uyumlu ve farklı bayonet adaptörleri ile kullanıldığında Sony Alpha serisi, Fuji X-Pro 1 ve Micro 4/3 Fotoğraf Makineleri gibi çok daha fazla modelle birlikte kullanılabiliyor. Lens, şık pirinç ya da siyah cilalı olarak üretildi.

Yeniden Kickstarter’da Olmaktan Gurur Duyuyoruz: Lomography’nin başarılı kampanyaları ve çekici fotoğrafçılık projelerini takip ediyor.

fc8d42c82ec7d3fc84cacda3d5e97a99_original

© Martynas Katauskas, USA

Dünyanın İlk Fotografik Optik Lensinin Ruhani Estetiği

Daguerreotype Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi, 175 yılı aşkın süre önce fotoğrafçılıktan kaybolan bir estetiğin yeniden doğuşu.

Bu estetik, 1835 yılında icat edilen, dünyanın ilk fotografik optik lensinden geliyor. Bu tarihi model, benzersiz akromatik bir tasarıma sahipti ve dünyanın ilk fotoğraflarının güzel ve çekici bir ışık duvağıyla çevrilmesini sağlıyordu.

64mm odak uzaklığı, f/2.9 ve f/16 arasında değişen diyafram değerleri ve Waterhouse Diyafram plaka sistemi ile fotoğrafçılıkta çok ender elde edilen ham, desenli arka planlar yaratmana olanak sunuyor.

Lensin optik inşası, f/4 ve daha açık diyaframlarda ruhanı yumuşak bir odak, f/5.6 ve daha kapalı diyaframlarda jilet keskinliğinde sonuçlar yaratmak için yeniden tasarlandı.

dc1f0819f4df5cdfab18f95a1ca3f875_original

Değiştirilebilir Waterhouse Diyafram Plaka sistemi

Klasik Waterhouse Diyafram plakalarının dışında, Lomography olarak bu lens için bir de Lumière ve Aquarelle Diyafram plakaları tasarladık.

Lumière diyafram plakaları fotoğrafı parlak, yumuşak bir parıltıya boyuyor ve yuvarlak, beneksi bir bokeh veriyor. Aquarelle diyafram plakaları ise dokulu, ressamvari, fırça darbelerini andıran bir etki yaratıyor.

 

KICKSTARTER LINK

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar