Google Nik Collection Artık Ücretsiz!

Photoshop ve Lightroom’un en sevilen eklenti ailelerinden biri olan Nik Software’i Google satın aldıktan sonra beklenen haber sonunda geldi. Nik Collection’ın google + üzerinden duyurduğu haber ile tüm eklentilerin artık tamamen ücretsiz dağıtılacağı açıklandı.

Screenshot 2016-03-25 08.35.07

Bu ne demek oluyor? Uzun yıllardır piyasada olan Nik birkaç tıklama ile pek çok filtreyi uygulamamıza olanak sağlayan bir yapıya sahip. İçeriğinde;

Analog Efex Pro
Color Efex Pro
Silver Efex Pro
Viveza
HDR Efex Pro
Sharpener Pro
Dfine

gibi programcıklara sahip. Bunlar Photoshop, Lightroom veya Aparture üzerinden kullanılabildiği gibi ayrı olarak da kullanılabiliyor. Eğer aydınlık odanın tüm nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız Nik size pek çok kolaylık sağlayacaktır. Kısaca içeriğine bakmak gerekirse;

Screenshot 2016-03-25 08.35.38

Analog Efex Pro: Klasik/retro makinelerin çektiği tarzda ve film benzetimlerinde fotoğraflara efektler veriyor.

Color Efex Pro: Renkli fotoğraf seviyorsanız içeriğindeki pek çok işlevsel özellikle fotoğraflarınızın adeta parlamasına yardımcı oluyor. Renk düzeltme, rötuş ve ilham verici efektler ile beraber gelen kapsamlı bir filtre seti.

Silver Efex Pro: Sokak fotoğrafçıları ve siyah beyaz çalışmayı seven tüm fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir eklenti. Film simülasyonları benzersiz.

Viveza: Maskeleme işlemlerini kolaylaştırıp bölgesel rötuşları yapmanızda yardımcı olan bir eklenti.

HDR Efex Pro: HDR fotoğrafçılık ile uğraşanlar için başarılı bir HDR çevirme programı.

Sharpener Pro: Görüntü keskinleştirmeyi bir üst seviyeye çıkarıyor. Structure (Yapı), Local Contrast (Bölgesel Kontrast) ve Focus (Odak) araçları size çeşitli yaratıcı keskinleştirme seçenekleri sunuyor.

Dfine: Grainleri sevmiyorsanız bir de Dfine ile temizlemeyi deneyin. Dfine, birbirlerinden bağımsız olarak kontrastı ayarlamanıza ve renk gürültüsünü azaltmanıza olanak tanır. Böylece, fotoğrafınıza uygulanan gürültü azaltma türünü ve miktarını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Programı sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar