HAFTANIN PORTFOLYOSU: Ali ADAR

1969 Bornova doğumlu olan Ali Adar diş hekimidir. 19 yıl Bergama da serbest diş hekimliği yapmıştır. Son 3 yıldır ailesine ve fotoğrafa daha çok zaman ayırabilmek için kamuya geçti. Yaklaşık 15 ay bu nedenle Edirne de kaldı ve bu fotoğrafını çok değiştirdi. Dört yılı biraz aşkın bir süredir fotoğraf ile sanatsal kaygı duyarak uğraşıyor. Sokak ve belgesel tarzda fotoğraflar çekiyor. Hayatının her anını fotoğraf makinesi ile geçirerek farklı gördüğü kareleri yakalamaya çalışıyor. Bunun için de daha Kompakt makineleri tercih ediyor.

İnsan ve sokak hayvanları mutlaka bir şekilde yer buluyorlar fotoğraflarında. Atmosfer ya da bir ifadeye önem veriyor. Sinemadan özellikle kara filmlerden etkilendiğini söylüyor. Ayrıca ünlü fotoğrafçı Daido Moriyama tarzını çok etkilemiş. Bu etkileşimi şu sözlerle anlatıyor “O çok büyük ve efsane bir fotoğrafçı ,onun gibi olmaya çalışmadım ama fotoğraf çekme tarzımız olarak o kadar çok benziyor ki paralel bir evrende birlikte fotoğraf çekiyor muşuz gibi hissediyorum çoğu zaman…”

Sosyal Medya’da fotoğraf paylaşım alanları olarak Facebook ve Instagram‘ı kullanıyor.4

6

7

11

14

15

17

20

21

22

23

18

12

2

3

 

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar