“ALİ” Galata Fotoğrafhanesi’nde

Daha önce İzmir, Kuşadası ve Akhisar’da açılan, Tahir ÜN ve Ali VAR’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği “ALİ Fotoğraf Sergisi” Galata Fotoğrafhanesi’nde 5 Mart Cumartesi günü açıldı.

12842441_10154003514423588_1351482682_o
Tahir Ün 40 yılını aşan bir fotoğrafçı, Ali Var’ın ise henüz çiçeği burnunda… Bu iki fotoğrafçının ortak sergi projesinin önemi bir çok nedeni bulunuyor; Ali Var, doktorların 3 yıl ömür biçtiği ve bedeninin %98’ini kullanamayan ama tekerlekli sandalyesine kurulan bir düzenekle fotoğraf çeken genç bir A.L.S (amyotrofik lateral skleroz) hastası.
AliVar3
Dolayısıyla, Ali Var’ın şahsında tüm hastalara adanan bu projenin adı da “Ali” oldu.
İki fotoğrafçının amacı ALS hastaları ve diğer tüm engelliler için farkındalık yaratabilmek.
Bu sergide Tahir Ün, fotoğraflarıyla Ali Var’ın gündelik yaşamından kesitler aktarıyor,  Ali Var ise yaşama bakışını yansıtan fotoğraflarını sergiliyor.

AliVar1

Tahir Ün, “Ali” hakkında şunları söylüyor: “1974 yılında gözümü açarak ilk fotoğrafımı çekmemin üzerinden 40, ilk grup sergisinde yer alışımın üzerinden ise 38 yıl geçmiş. Günümüzde, yılda yaklaşık 4 trilyon fotoğrafın çekildiği Dünya’da her ne kadar yaptığım fotoğrafların sayısını biliyorsam da, çektiğim fotoğraf sayısı belirsizdir artık.

Yıllardır ürettiğim fotoğraflardan bir seçkiyi değil, kırk yılın bana kattıklarıyla bir insan olarak nerede durduğumu sergilediğim bu çalışma benim için yılları anmanın ötesinde bir önemdedir.

Ali Var ile tanışmam, 4 yıl kadar önce, kendi kurguladığı bir farkındalık projesini fotoğraflamamla başladı. Yaşamımın en zor çekimlerinden biriydi. Hekimlerin biçtiği ömrün sonuna gelmiş genç bir insanın bu projeyi kurgulayarak, modelliğini yaparak gösterdiği bu duruş, bu direnç, kararlılık ve liderlik ruhu benim duygusallık, tedirginlik ile yaptığım çalışmayı güzel bir dostluğa, kardeşliğe dönüştürmüştü.

Artık Ali Var, fotoğrafın ayak başparmağıyla deklanşöre basmak olmadığını biliyor, iyi görmek ve doğru göstermek olduğunun bilinciyle üretiyor.  Aklı ve gözleriyle fotoğraf çekiyor. Kim bilebilir? Biz bu serginin hazırlıklarını yaparken, O yeni projesinde yol alıyor ve kişisel sergisine hazırlanıyordur.”

AliVar5
5 Mart akşamı açılan sergi 19 Mart akşamına değin Galata Fotoğrafhanesi-Fotoğraf Vakfı Galerisi’nde görülebilecek.

AliVar2

Galeri:
Serdar-ı Ekrem Caddesi, Hoca Ali Sokak, No: 15/A,
Galata-Beyoğlu/İstanbul
Phone: +90 212 243 71 87
www.galatafotografhanesi.com

Benzer yazılar