2016 World Press Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı!

2015 İnsanlık için acılarla dolu bir yıl oldu. Bu da 59. geleneksel World Press Fotoğraf Yarışması’nın sonuçlarına yansımış görünüyor. Dikkat çekici, yarışma birincisi fotoğrafın da Suriyeli Mülteci krizi ile ilgili olması pek de sürpriz olmadı.

epfhdiprkubvilmylaja

Hope for a New Life/Yeni bir hayat umudu adlı fotoğraf Avusturalya’lı fotoğrafçı Warren Richardson’a ait. Beş gün boyunca mülteciler ile birlikte Sırbistan sınırından geçmeye çalıştıklarını anlatan Richardson acıyı gözler önüne seren bu fotoğrafı ile en iyi haber fotoğrafı dalında birinci oldu.

Bu sene organizasyonun verdiği bilgilere göre 128 farklı ülkeden toplam 5,775 fotoğrafçının 82,951 fotoğrafı jüriye sunuldu. Çağdaş sorunlar, Günlük yaşam, Genel haberler, Uzun dönem projeler, Doğa, İnsan, Spor, Spot Haberler olarak belirlenen toplam sekiz kategoride birinciler açıklandı.

main_1200 (1)

Haze in China/Çin’de Sis-Zhang Lei(Çin) Çağdaş sorunlar Kategori Birincisi

 

ueyuyqppdkp8ucehegys

China’s Coal Addiction/Çin’in Kömür Bağımlılığı-Kevin Frayer(Kanada) Günlük Yaşam Kategori Birincisi

 

hboavfnmajrop1tnskgs

Storm Front on Bondi Beach/Bondi Sahilinde Fırtına-Rohan Kelly(Avusturalya) Doğa Kategori Birincisi

Richardson aldığı birincilik ile €10,000, Canon 1D X Mark II DSLR kazandı. Ayrıca kazanan fotoğraflar 45 ülkede, 100 farklı şehirde sergilenerek yaklaşık 3.5 milyon insana ulaşacak.

Kazanan fotoğrafların tamamını Worl Press Photo sitesinden izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar