Canon 1D X Mark II Duyuruldu

Canon yeni bombasını patlattı, Canon 1D X Mark II hız ve kaliteyi bir arada sunan güçlü bir model.

1dxiidiag

1D serisi Canon’un en üstün makine serisi olmuştur. Yeni versiyon da eski 1D’lerin efsanesini sürdürülüyor. Yeni 20.2-megapixel tam kare CMOS sensör, ISO 100 den 51200 (409600’e kadar genişletilebilir) kadar destekliyor. 61nokta High Density Reticular AF II sistemli yeni otomatik netleme sistemi 41 cross-type noktadan netleme sağlayabiliyor ve neredeyse gördüğünüz her noktaya netleme yapabiliyorsunuz.

Dual DIGIC 6+ sensör ile saniyede 14 kare seri çekim yapılabilirken, Live View’de bu oran 16’a çıkıyor. Kamera hem geleneksel CompactFlash Kartları desteklerken hem de yeni CFast 2.0 kartlar ile kısa sürede 170 Raw format fotoğraf çekilmesine imkan sağlıyor.

1dxsides

400,000 enstantane ömrüne sahip makine daha az titreşimli yeni ayna teknolojisi ile de adından söz ettirecek.

Asıl farka gelince ise video teknolojisine bakmak gerek. 1D X Mark II 4K video, 60fps destekliyor. Canon’un dediğine göre bu çekimde herhangi bir GB ve zaman sınırlaması da yok. Ayrıca çekilen videodan 8.8MP kalitesinde fotoğraf ayıklamak da mümkün.

İlginç özelliklerden biri de body’e yerleşik fotoğraf optimizasyon özelliği. Yeni Digital Lens Optimizer teknolojisi ile post prodüksiyonda düzeltilen peripheral brightness, chromatic aberration, distortion, diffraction gibi problemleri direkt çekim anında ortadan kaldırıyor.

1dxiiback

Kameranın arkasında bulunan 3.2-inch 1.62-milyon nokta dokunmatik LCD dokunarak netlemeye olanak sağlıyor. Geliştirilen bakaç teknolojisi ile de gözümüzü ayırmadan pek çok ayara hakim olabiliyoruz.

$5,999 dolara yurt dışında Nisan ayında satışa başlaması planlanan ürün bakalım Türkiye pazarına ne zaman gelecek.

 

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar