Fujifilm X-Pro2 Aynasız Piyasasını Sallayacak Mı?

Merakla beklenen Fujifilm X-Pro2 kısa zaman önce duyurulmuştu. Yakında ülkemizde de satışa sunulacak olan ürünün teknik özelliklerine yakından bakalım.

xpro2head

Retro range finder görünümü ile kalpleri fetheden X-Pro1’in ana hatlarını alan X-Pro2, asıl farkını teknik özelliklerde gösteriyor. Geliştirilen Hybrid vizör hem elektronik hem de optik olarak kullanım sunarken, X-1ooT’de gördüğümüz optik vizörde netlenen noktanın elektronik olarak görüntülenme teknolojisi de eklenmiş.

viewfinder

X-Pro2’nin içinde tamamen yenilenmiş 24.3-megapixel X-Trans APS-C CMOS III sensör var. Bu da uzun yıllardır beklenen ürünün neden geciktiğini gösteriyor. Yeni sensörün gücünden tam olarak yararlanmak için Fujifilm mühendisleri uzun süre uğraşmışlar. 0.4 saniyede açılan ürün saniyede 8 kareye kadar fotoğraf çekebiliyor.

topangle topview2

273 AF noktası sunan ürün 0,06sn’de netleyerek Fuji sistemleri içinde en hızlı değerlere ulaşıyor. 61 noktadan kapatılmış suya, toza, kötü hava şartlarına dayanıklı magnezyum gövde retro görünümü ile tam bir cazibe merkezi olmayı başarıyor.

Arka bölümdeki 1.62 million noktalı 3inch LCD vizöre bakmadan da rahatça çekim yapılmasına imkan veriyor.

Çift SD karta yazabilen ürün aynı zamanda yeni kullanıcı arayüzü, ACROS film simülasyonu, maximum ISO 12,800 ve 1080p HD video çekimi özelliklerini sunuyor.

 

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar