Kodak Super 8 Cine Camera’yı Duyurdu

Filmli zamanların unutulmaz markası Kodak, dijital dünyada kendine fazla yer bulamamış ve şirketin iflasına kadar varan bir dizi problemle karşılaşmıştı. Özellikle sinema sektöründe ve fotoğrafta filme dönüşün başlaması Kodak’ın da canlanmasına neden oldu.

9530163248

 

CES 2016 fuarında firma yepyeni ama bir o kadar da eski bir ürünle karşımıza çıktı. Kodak Super 8 Camera eski teknoloji ile yeniyi birleştiren ilginç bir ürün. Hem Super 8 film kartuşunun üzerine film çekmenizi sağlarken, LCD ekranı vizör olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca üzerindeki sd kart slotundan da ses kaydı yapabiliyor. Her zamanki gibi müşteriye basitlik sunmaya çalışan Kodak filmi aldığınız zaman size filmin yıkanmasından, baskısını dijital ortamda saklamaya kadar her şeyle ilgileneceğini söylüyor.

Saniyede 9, 12, 18, 24 ve 25 kare çekim desteği sunan kamera Ricoh 6mm veya 6-48mm lens ile beraber gelecek. Ancak C-Mount kullandığı için piyasada kullanılan pek çok sinema lensi ile de uyumlu olacak. Kamera hem köşeli retro dizaynı, hem de daha modern görünümlü yuvarlak hatlı dizayn ile piyasaya çıkacak.

Kodak’ın kamera için ürettiği üç farklı renkli film ve bir de siyah beyaz film kartuşu bulunuyor. Yaklaşık bir kartuş ile saniyede 24 kareden iki buçuk dakika film çekmek mümkün olacak.

Super 8 sistemi ilk olarak 1965 yılında tanıtılmış ve ev videosu piyasasında bir standart olmuştu. Kolay kullanımlı kartuş sistemi ve uğraştırıcı ayarlara gerek duymaması son kullanıcı için Super 8’i ulaşılabilir kılmıştı. Ünlü yönetmen J. J. Abrams da 2011 tarihli filmi Super 8 ile bu formata saygıda kusur etmemiş ve yeni nesle bu tarihi sistemi tanıtmıştı.

Bakalım Kodak’ın bu yeni atağı nasıl bir başarı sağlayacak. Özellikle merak ettiğim husus Amerika dışında filmlerin nasıl tab ettirileceği. Belli merkezlerde mi toplanacak, yoksa her ülkeye ayrı servisler mi açılacak zamanla göreceğiz.

 

9291885331

Kodak_Super_8_Creative_Platform_Mobile_Image_800px

 

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar