Haftanın Portfolyosu: ARDA OLGAÇ

1966 İzmir-Karşıyaka doğumluyum. Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinden mezunum. Hiç öğretmenlik yapmadım. Okurken dahi ya polis telsizi dinleyen ya da itfaiyede yangın bekleyerek uyuklayan acemi bir muhabirdim. Üniversite yıllarım esnasında Amerikan pazarında incelediğim fotograf makinasının denklanşörüne arka arkaya bastıkça çıkan o muhteşem yumuşak ve teknik sese aşık olmuştum. Kısa bir süre içerisinde elimde yıllarca ona olan beğenimin hiç geçmeyeceği o ilk göz ağrım makinayı tutarken_ kendimi AFAD’da (Adana Fotograf Amatörler Derneği) buldum. O günden bugüne hep kendi içimde bu keyfi süregeldim.

 

Sosyal medya fırtınasından uzak kalmayı becerebilecek kadar hemen hemen herşeyden kopuk oluşum, eski yıllarımda da sahip olduğum içe dönüklüğe bugün de tıpatıp uymaktadır (maalesef öyleyim). Ne fotograf piyasasında gölgesinde oturacağım bir ağaç,  ne de duygusuz yarışmalarda kenara kesinlikle atılacak fotograflarım olsun istemedim. Sessiz sedasız başladığım fotograf sürecimi de belki bir gün artık sadece olta sallamaya başlayarak bitiririm diye düşünüyorum 🙂

16 yıldır at yarışlarında profesyonel fotografçı olarak aralıksız çalışmaktayım. Ancak irdelediğim fotografik nüanslar beni genelde başka temalar çekmeye götürür. Soyut ambiyanslı İnsan/Canlı ve Çevre denklemi oldum olası gözümü kemirir. Yalnızlık temasının hakim olduğu, soyut fotograf türevleri ister still-life ister mimari olsun en sevdiğim kadraj içi içerikleri oluşturuyor.

Kısmetse olta atmaya başlamadan evvel, yıllardır  milletin o sihirli efsunundan kurtulamadıkları şekerli akşam güneşi fotografı muhakkak çekeceğim ve başımı göğe erdireceğim 🙂

Ben, siz, başkaları kısacası tüm insanlık ve diğer canlılar, günlük yaşamları esnasında her gün, benim deyimime göre; içinde bulunduğumuz ya da oluşturduğumuz grafik şekiller içerisinde hayatın fiziki şifrelerini yaşamaktadırlar. ‘Öylesine bakmak’ ile ‘görmek’ arasındaki fark zaten sizi genellikle fotografa taşıyacaktır.

Tüm ilgilenen dostlara kendilerini mutlu edecek ama hiç çekilmemiş olan ‘en güzel’ fotografları diliyorum.

Sevgiler…

1
2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Benzer yazılar