Photoshop a Karşıyım, Photoshop a Karşı Olana da Karşıyım…

Herkes fotoğraf makinesi alabilir, kullanmayı öğrenebilir, fotoğraf çekebilir ve eserlerini sergileyebilir. Bunda hiçbir sakınca yok. Asıl sıkıntı fotoğraf çekmek ile herşeyin bitmediği. Nasıl analog dönemde film ile çekilen karelerin karanlık odada banyo edilmesi gerekiyor ise dijital çağda da fotoğrafların bilgisayarlar ile aydınlık odalarda düzenlenmesi gerekmekte.

Buraya kadar herşey normal fakat asıl problem dijital düzenlemenin fotoğrafın bir parçası olduğunun insanlara aktarılmaması. Birçok kişi hevesle adlığı fotoğraf makinesi ve ekipmanlarından soğumakta çünkü çektiği fotoğraflar asla “internette gördüğü” kareler kadar iyi ol(a)mamakta. Böyle bir durumda çözüm iki şekil de düşünülmekte;

1-Kendi ekipmanını tanımadan beğenmemeye başlamak

2-Bu fotoğraflar fotoşop diyerek kolaya kaçmak.

İlk madde ile alakalı zaten şurada güzel bir yazı var. Merak eden tıklasın yada gitsin kendisine bir olta alsın.

Evet arkadaşım o fotoğraflar fotoşoplu ama o insanlar o düzenlemeyi yaparken zamanlarını, eğitimler almak için paralarını harcamaktalar. Nasıl fotoğraf öğrenirken tecrübe arttıkça fotoğraflar iyileşirse dijital düzenleme yaparkende ne kadar emek harcanırsa o kadar daha güzel işler ortaya çıkmakta.

Bu iki seçenekte maalesef yanlış. Asıl sorun kimsenin fotoğrafın 2 yönlü olduğunu anlatmaması. Zaten bu süreçten sonra ya ekipmanın -ne gereği varsa- yenisi alınıyor yada fotoğraftan soğuyup “onların hepse fotoşop” diyerek olaydan sıyırılıyor.

Fotoğrafa merak sarmış insanlara dijital düzenlemenin önemini anlatması gereken kurumların başında fotoğrafçılık eğitimi veren yerler gelmekte fakat onlarda dijital düzenlemeyi fotoğrafın parçası görmeyip ek gelir kaynağı gözüyle baktıkları için fotoğrafı öğrenmek için ayrı, dijital düzenleme için ayrı kurslar açmakta.

Fotoğraf makinesi satıcıları ise bu olayı göz önüne bile almamakta. Nasıl olsa benden kamera aldı, fotoğraf çekse ne, çekmese ne yada dijital düzenlese ne düzenlemese ne diyerek insanları fotoğraftan soğutmaktalar. Sonra ne fotoğraf çeken kalıyor nede fotoğraf makinesi almak isteyen.

Siz siz olun yukarıda yazan iki maddeyi pek ciddiye almayın. Sahip olduğunuz ekipman en iyi ekipmandır. Işığı nasıl kullanacağınızı bildikten, kompozisyona önem verdikten sonra birde doğru şekilde ve yeterli fotoğraf düzenlemeyi öğrenince istediğiniz her fotoğraf dalında ilerleyebilir ve portfolyoları oluşturabilirsiniz.

Bütün bunlar için emek, çaba, ve para harcamanız gerektiğini asla unutmayın ve asla alttaki gibi düzenlemeler yapmayın 🙂

 

Esen kalın

epic-photoshop-fail-pic copy

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar