RÖPORTAJ: Esin Koç – İFSAK Fotoğrafçılarının Gözünden “Kadına Yönelik Şiddete Hayır Etkinlikleri”

26 Kasım Perşembe günü İFSAK bünyesinde gerçekleşecek olan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ve Kadın Hakları Günü Etkinliklerinin Proje Koordinatörü Esin Koç ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Proje kapsamı hakkında bilgi veren İFSAK 2015-2017 dönemi Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Birimi Koordinatörü Esin Koç, aynı zamanda ülkemizdeki kadına yönelik şiddet, erkeğe biçilen toplumsal rollerin ağır sonuçları, kadın hakları ve son günlerde yaşanan davalarda görülen ceza indirimleri üzerine bir fotoğraf sanatçısı gözü ile görüşlerini dile getirdi. Başarılı olacağına inandığımız ve yürekten desteklediğimiz projenin detaylarını röportajımızda okuyabilirsiniz…

 

Proje nasıl başladı?

İFSAK olarak amacımız sosyal sorumluluklarımızı ve bu konuda ki görevlerimizi sanatımızla yerine getirebilmek ve ifade edebilmek. Bu nedenle, 2011-2012 yılları arasında, önemli günler ve haftalar da bir takım etkinlikler ve projeler yapmıştık. Engel Tanımayanlar, İnsan Hakları ve Dünya Barış Günü gibi projelerimizi hayata geçirmiştik. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ve Kadın Hakları Günü Projesinde de yine bu çalışmaların aktif edilmesi düşüncesi ile yola çıkıldı. Yönetim Kurulu toplantılarımızda sıklıkla üzerinde durduğumuz bu konuları üyelerimize açarak çalışmalarımızı başlattık. Bu yıl aynı zamanda Çocuk Hakları Günü ile ilgili yaptığımız bir çalışma da gerçekleşti.

Bu projede şiddete uğramış kadınların fotoğraflarını çekmek yerine ve onlara yaşadıkları acıları tekrar hatırlatmamak için daha çok kurgu ve kavramsal fotoğraflarla çalışmayı seçtik. Amacımız farkındalık, bilinç ve bir şekilde tepkimizi ortaya koymak olduğu için yaralanmış, bir gözü mor kadınların fotoğraflarını sergileyerek insanlara bu konunun sadece ajitasyon kısmını yüklemek istemedik. Aynı zamanda çalışmada yer alacak arkadaşlarımız için de biraz hayal gücünün kullanılması, algımızın somutlaşması adına yaratıcılığın öne geçmesini istedik.

 

Fotoğraf üretme süreci nasıl gelişti?

Arkadaşlarımız daha önce kavramsal-kurgu fotoğraflar üzerine çalışmamışlardı. Derneğimizde bu konudaki çalışmaların hız kazanması ve üyelerimizi de yeniliklere ve düşünmeye sevk etmek için biraz da özellikle böyle bir tercihte bulunduk. Sokakta insanlarla röportajlar yaptık, kadınlara ve daha çok erkeklere, kadına yönelik şiddetle alakalı bir takım sorular sorduk. Bu röportajlar gösterimizde video olarak değil, fotoğrafların arkasında konuyu fotoğrafla güçlendirmek için ses kaydı olarak yer almasını istedik.

Sokağın fotoğrafa yansıyan sesi nasıldı peki?

Aldığımız sonuçlar çok ilginç oldu. İnsanların çoğu “kadına şiddete karşıyız” demekle birlikte maalesef ki, “kadın kendini bildiği sürece, şiddete ihtiyaç yoktur” gibi ortak bir kanı olduğunu gördük.

Yani şiddete karşı bir eğilim hep var öylemi?

Evet. Mesela bir tokadı çok önemli bulmuyorlar. Tabi ki çok bilinçli olanlar vardı içlerinde, daha mantıklı cevap verebilenler de oldu.  Yaptığımız çalışmalar, insanlara ulaştırmaya çalıştığımız mesajın çok yerinde olduğunu görmemizi sağladı.

 

Proje ekibi hakkında bilgi verir misiniz? Destek aldığınız kurum ve kişiler arasında kimler var?

Kurgu ve kavramsal fotoğraflar üzerine bir eğitim sürecimiz oldu öncelikle.  Eğitimler ve çalışmalar esnasında birçok konuk ağırladık. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Gülsüm Kav, Umut Vakfı’ndan Sevim Ertemur, Psikolog Serap Alptekin, Bilgi üniversitesi Öğretim Üyesi İdil Elveriş, Sosyolog ve Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Bozok, Kavramsal Fotoğraflar üzerine bilgilerinden faydalanmak üzere Orhan Cem Çetin gibi birçok isim her toplantımızda bizlere eşlik ederek projemize destek oldular.  Projede; Ayten Ünal, Damla Atak, Hakan Gönüllü, Kamuran Aksüt, Kumral Kepkep, Kerem Ocak, Özden Öztürk, Selda Öztürk, Sultan Güner, Yavuz Yaman, Hülya Üçpınar, Gülizar Aktaş, Zeliha Çengerme gibi fotoğrafa gönül vermiş, içlerinde erkeklerin de olduğu çok değerli arkadaşlarımız yer alıyor.

Projenin devamı olacak mı? Olacaksa neler planlanıyor?

Projeye, ilk çalışmamızın sonuçlarına göre biraz daha genişleterek devam etmeyi düşünüyoruz. Üyelerimiz de bu konuda çok istekliler. Hatta sadece kadın teması olarak değil, genel anlamda toplumsal şiddet üzerinde bir çalışmaya da dönebilir.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin zeminini biraz da kadınların oluşturduğunu söyleyebilir miyiz? Birçok kadın bu konuda sessiz kalmayı seçerek erkeğe bu hakkı kendisi veriyor bir bakıma. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Elbette ki hiçbir kadın böyle bir yaşamı tercih etmez. Bunu, kadının kendine biçtiği değer olarak düşünmüyorum. Çünkü ülkemizde ve hatta dünyada sadece eğitim seviyesi düşük insanlar şiddete maruz kalmıyor.  Belli bir statüye gelmiş her türlü imkâna sahip kadınlarla, ev hanımlığı yapan, ilkokul mezunu kadınlar da aynı şiddete maruz kalabiliyor. Kimisi çaresizliğinden, kimisi haklarını bilmediğinden veya mevcut hakların yetersizliğinden kaynaklanan güvensiz ortamdan dolayı sessiz kalabiliyor. Şu ana kadar bahsettiğimiz konular hep fiziksel şiddet ile ilgi ancak şiddetin birçok çeşidi var. Biz kadınlar olarak toplum içeresinde birçok anlamda şiddet görüyoruz. Çalışma hayatımızda, aile yaşantımızda, toplu yaşam alanlarında şiddet maalesef bizlerle birlikte. Bazılarını o kadar kanıksıyoruz ki, şiddete maruz kaldığımızı fark etmediğimiz zamanlar oluyor.

Kadın sanatçı gözüyle erkeğin şiddete eğilimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu konuda bir bilim insanı değilim. Ancak kendi gözlemlerimden yola çıkarak yorumlayabilirim. Bunun bir güç ilişkisinden kaynaklandığını ve erkeklerin toplumda daha güçlü olduğu kanısı, aileyi yöneten kişi olduğu düşüncesi ile toplumsal rollerin biçtiklerini gerçekleştiremediğini düşünen ya da düşündürtülen erkeklerin, kadının hem aile içinde hem de sosyal anlamda kendisinden öne geçmesi ve kendisinin güç kaybedeceğine dair korkularının şiddete ittiğini düşünüyorum.

 

12193666_765768690213247_1682180170296874791_n

Peki, son yıllarda özellikle sevgi! ile yükselen bir şiddet var. “Çok sevdiği için karısını öldüren, eski karısını tehdit eden, yakaladığı yerde döven erkek”  ve bu sebeple hâkim karşısında ceza indirimi almasını görüyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşananlar maalesef ki hepimizin canını acıtıyor. Evet, kadınlara yönelik suçları işleyen erkeklerin, hiç mantığa uymayan, kafanızda bir yere yerleştiremediğiniz bir nedenle ceza indirimi alması, caydırıcılıktan da ziyade teşvike neden oluyor. Tahrik indirimlerinin kadınlara yönelik şiddetle ilgili davalarda uygulanmaması, yasalarda bu suçun cezasının artırılması ve acil olarak düzenlenmesi mutlaka gereklidir. Bizler de bu konuda bireysel ve kurumsal olarak projelerimizle, tutarsızlıkların ve haksızlıkların derhal düzenlenmesi  ve yaptırımların ağırlaştırılması çalışmalarını destekliyoruz.

Etkinliğimiz içerisinde yine bu konularda aktif olarak çalışan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Gülsüm Kav ile yapacağımız  söyleşide de ele alacağız bu konuyu ve Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından hazırlanan bir kısa filme de yer vereceğiz.

Projemiz şu aşamada sadece İFSAK çatısı altında gösterime sunulacak. Daha sonra ileri bir aşamaya taşıdığımızda yine asıl amacından çıkmadan, fotoğraf sanatımızla farkındalık ve bilinç yaratmak düşüncesi ile farklı mecralarda ve coğrafyalarda da yer almasını isteriz.

Not: Etkinlik detaylarına Facebook sayfasından ve İFSAK‘dan ulaşabilirsiniz….

Röportaj: Zeynep Seda ÇAKIR

ESİN KOÇ KİMDİR?

1966 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden 1989 yılında mezun olduktan sonra özel bir bankada çalışmaya başladı. 2010 yılında emekli oldu. 2009-2011 yılları arasında Sabancı Vakfı’nın Kadın Girişimcileri Destekleme Programı’nda kadın girişimcilere finans danışmanlığı yaptı. Yine 2009-2010 yılları arasında GETEM ile ortak bir proje yürüterek, banka çalışanlarından 200 kişilik bir ekibin görme engelliler için kitap seslendirmesi projesinin organizasyon ve danışmanlığını yaptı.

Fotoğrafa 2006 yılında, çalıştığı bankanın fotoğraf kulübünde başladı.Yine kulübün karma sergilerinde fotoğrafları yer aldı. Fotoğraf ve Sosyal Sorumluluk Kulüplerinin yönetim kurullarında yer aldı. 2010 yılında İfsak’a üye oldu. 2011 yılında etkinlik biriminde görev yaptı.Çeşitli kitap ve dergilerde fotoğrafları yayımlandı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda sergilenen fotoğrafları var. Nisan 2013-Mart 2014 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nde temel fotoğraf eğitmenliği yaptı.

Halen aktif olarak fotoğraf projelerinde yer alıyor, kendi projelerini hazırlıyor ve 2011 yılından beri İFSAK Fotoğraf ve Sinema Dergisi’nin yayın kurulunda görev yapıyor.

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Ersin Alok’un asistanı olarak fotoğraf derslerinde temel fotoğraf dersi veriyor. İkinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’ ne devam ediyor. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) ta 2015-2017 dönemi Yönetim Kurulu üyesi ve Eğitim Birimi Koordinatörü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İFSAK 24.İstanbul Fotoğraf Günleri’nin koordinatörlük görevini yürütüyor.

Sergi ve Fotoğraf Gösterileri:

20.07.2010 – ‘Yaşayan İstanbul”kişisel fotoğraf sergisi (Gelibolu)

25.01.2011 – ”Hakları Çalınmış Çocuklar”karma fotoğraf sergisi (Haliç Kongre Merkezi)

03.03.2011 – ”Yaşamın İçinde Kadın”karma fotoğraf sergisi (Cihangir Sanat Galerisi)

25.05.2011 – ”Enerji’k Bakış”karma fotoğraf sergisi (İstanbul Modern Sanatlar Galerisi)

09.08.2011- ” Nükleere Karşı Protesto” karma fotoğraf gösterisi (İFSAK)

13.10.2011 – ”Uzun İnce Bir Yoldayım-Doğa Direnişçileri” kişisel fotoğraf gösterisi ( İFSAK)

01.12.2012 – Orkestra karma fotoğraf sergisi ( Cumhuriyet Sanat Galerisi-Taksim)

01.05.2013 -‘’Engel Tanımayanlar’’ (Engelliler Günü için karma fotoğraf gösterisi – İFSAK)

21.09.2013 – Silah Ticareti ve Savaşlar ( Dünya Barış Günü – Proje oluşturma ve fotoğraf gösterisi – İFSAK)

12.12.2013 – Sessizlik – Ey Özgürlük (2 adet İnsan Hakları Günü için karma fotoğraf gösterisi- İFSAK)

2.12.2013 – Çocuk Gelinler ( İnsan Hakları Günü için kişisel fotoğraf gösterisi-İFSAK)

05.04.2014 – Domino (Karma fotoğraf sergisi – İFSAK)

07.06.2014- AFSAD ‘’Şiddet’’ Temalı karma sergi – Çocuk Gelinler – 3 lü seri –Uray Sanat Galerisi – Ankara

Yazar Hakkında

Benzer yazılar