Ara Güler’in Arşivi Doğuş Holding’de!

Türkiye’nin görsel hafızasına Doğuş Holding el koydu. Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un son 70 yılının görsel hafızasını barındıran Ara Güler’in arşivi artık Doğuş Holding’de.

393

Doğuş’la Ara Güler arasında işbirliği ve ortaklık sözleşmesi 18 Kasım günü imzalandı.
Sözleşme için Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in bizzat çaba harcadığı ifade ediliyor. Ara Güler’i anlaşmayı imzalamaya ikna edenin ise Doğuş’un avukatı Fikret İlkiz olduğu belirtiliyor. İlkiz aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinin de avukatlığını yapıyor.

TÜM HAKLARI ŞİRKETE
1 milyon kareden fazla fotoğraf ve dünyanın en ünlü sanatçılarından topladığı koleksiyonu ve Beyoğlunda Ara Kafe’nin bulunduğu bina için biçilen bedel 3 milyon avro.
Bu sözleşme ile Ara Güler, fikir ve sanat eserleri yasası kapsamındaki tüm haklarını kurulacak bir şirkete devretmeyi kabul etmiş oluyor.
Güler, kurulacak şirkette sadece yüzde 40 pay sahibi olacak. Bu, şirkette Güler’in yüzde 40 söz sahibi olması anlamına geliyor.
3 milyon avro değer belirlenen ve kendisinin fotoğrafçılıkla ilgili malzemeleri ve arşivi ile 7 adet bağımsız bölüme sahip binadaki taşınmazının ayni sermaye olarak konulması karşılığında, Ara Güler’e aylık 50.000 TL huzur hakkı ödenecek.
Kısaca Güler, kendisi ve mirasçıları açısından sonuçta aylık 50.000 TL huzur hakkı karşılığında tüm edinimini şirkete ve dolayısıyla Doğuş’a devretmiş oluyor.

3134

NEDEN VAKIF DEĞİL?
Sözleşmeye göre, Ara Güler’in ölümü halinde Güler’in taşınmazları hakkında tasarruf hakkının kullanılmasında Doğuş serbestçe karar verebilecek. Sözleşmede belirtilen amaçların gerçekleşmesi için neden bir vakıf değil de şirket kurulmasına karar verildiği sorusuna ise yanıt verilemiyor.

KAYNAK: AYDINLIK Gazetesi Hikmet Çiçek’in haberi

FOTOĞRAFLAR: Ara Güler Kişisel Sitesi

Benzer yazılar