Reuters’dan Raw Dosya Kullanımına Yasak!

reuters_body

En büyük haber ajanslarından biri olan Reuters fotoğrafçılara gönderdiği bilgilendirme yazısında küçük bir şok yaşattı. Bundan böyle firma Raw dosyalardan işlenmiş Jpeg’leri kabul etmeyeceğini, sadece jpeg çekimlere minimal editlemeleri(kontrast, ufak kesmeler vb.) kabul edeceğini açıkladı.

PetaPixel‘e açıklama yapan Reuters yetkilisi bu kuralı getirmelerinin iki önemli nedeni olduğunu söyledi. Öncelikle fotoğrafların Reuters’dan müşterilere ulaşmasının çok daha hızlanacağını savunan firma, yeni uygulamanın ayrıca gazetecilik etiğine de bağlılığı arttıracağını düşünüyor.

Bilindiği gibi Raw dosyalar sıkıştırmasız olduklarından çok daha rahat bir şekilde fotoğrafçıların üzerlerinde oynamasına izin veriyor. Ancak Jpeg’lerde editlemeyi biraz arttırınca fotoğraflarda bozulmalar meydana geliyor.

Özellikle gazetecilik etiği konusunda son zamanlarda oldukça problemli fotoğraflar ortaya çıkmasından firmanın böyle bir yola başvurduğunu anlıyoruz, ancak yaptırımın ne kadar mantıklı olduğu konusunu siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar