Sıradışı Bir Fotoğraf Makinesi

“Aaaa… ama ben burada flu çıkmışım”derdine son veren bir fotoğraf makinesinden bahsedeceğiz bugün. Üretici firma tarafından “yaşayan fotoğraflar (living pictures)” olarak tanınan fotoğraflar çekebilmenize olanak veren bir makine bu. Sizi fotoğrafı çekerken odak noktasını ve alan derinliğini düşünme derdinden kurtaran, çekim sonrasında istediğiniz alan derinliğini sağlayabileceğiniz, şu an için bebeklik evresinde olsa da sıradışı bir deneyimle karşılaşacaksınız.


(Yukarıdaki fotoğrafta farklı noktalara tıklayarak farklı odak değerlerinde fotoğrafı görebilirsiniz.)

İlk modeli 2011 yılında piyasaya çıkan LYTRO fotoğraf makinelerinin ikinci nesli olan Lytro Illum‘dan söz ediyoruz. Geleneksel makinelerde önce odak noktasını ve alan derinliğini seçer ve sonra deklanşöre basarsınız. Bazen (hatta çoğu zaman) öyle bir durum olur ki aynı kadrajı oluşturmanız mümkün değildir. Sonrasında “keşke odak değeri şu olsaydı, alan derinliği de 2 değil de 16 olsaydı” gibi pişmanlıklar hepimizin başına gelmiştir. ILLUM ile siz sadece kadrajınıza odaklanıyorsunuz ve fotoğrafınızı çekiyorsunuz. Diğer konuları ise bilgisayarınızın başında makinenizle birlikte size verilen yazılımla kolayca hallediyorsunuz.


(Yukarıdaki fotoğrafta farklı noktalara tıklayarak farklı odak değerlerinde fotoğrafı görebilirsiniz.)

 

Megapiksel yerine megaray olarak tanımlanan çözünürlüğü şu an için 40 megaray. Uzmanlar bunun yaklaşık 4 megapiksele eşdeğer olduğunu söylüyor. (Megapiksel efsanesi sizin için sorunsa buradan sonrasını okumasanız da olur.)

lytro1

Lytro ILLUM’un  sabit lensi 8 kat optik yakınlaştırma yapabilen 30-250mm F/2.0 bir lens. Diyafram kontrolü yok. Seçtiğiniz odak uzaklığı ne olursa olsun f/2 diyafram değeri ile çekiyor. Yüksek yakalama performansı için 1/4000 maksimum enstantane hızıyla gelen fotoğraf makinesi ayrıca üst seviye makro (yakın) çekim yapıyor. Neredeyse lensin önüne koyduğunuz herhangi bir nesneyi dahi net bir şekilde çekebiliyor ve çektiği bu görüntüleri 800×480 piksel çözünürlüğündeki 4-inç’lik dokunmatik ekranında gösterebiliyor. Boyutları 86mm x 145mm x 166mm, ağırlığı ise 940 gram. Üstünde yer alan HotShoe yuvasıyla da düşük ışıklı ortamlarda kullanılabilmesi için tepe flaşlara destek veriyor.

Bu ilginç fotoğraf makinesi ile çekilmiş daha fazla görmek isterseniz https://pictures.lytro.com/ adresine gidip fotoğrafların üzerinde farklı alanlara tıklayarak odak noktasını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Benzer yazılar