Yeni Leica SL tanıtıldı

 

cameralenses

Tüm zamanların en çok istek duyulan ancak fiyatı yüzünden çok az fotoğrafçının sahip olabildiği ünlü Alman markası Leica yeni ürünü ile aynasız full frame segmentine dahil oldu.

Aslına bakıldığında Leica’nın diğer modelleri de aynasız olarak kabul edilse de SL modeli Sony A7’ye olan benzerliği ile kimi hedef aldığını hemen belli ediyor.

Leica’nın “profesyoneller için aynasız sistem” olarak tanıttığı ürünü 24-megapiksel full-frame CMOS sensöre sahip ve max ISO değeri 50,000’i destekliyor. Üründe Low pass filtresinin kaldırıldığını ve bu sayede daha keskin sonuçlar alındığını da belirtmek gerek.

“Aynasızlar arasında en hızlı auto focus’a sahip” diye tanıtılan SL ayrıca 2 gb buffer hafızası ile saniyede 11 full res fotoğraf çekebiliyor. Leica SL elektronik vizörü 4.4-megapiksel, 0.80x büyütme oranına sahip, Leica EyeRes denilen yeni bir teknoloji sunuyor. Vizörün hemen altında ise 2.95-inch , 1.04-milyon-noktalı dokunmatik LCD ekran yer alıyor.

Leica-SL_without-lens

Leica SL, Leica’nın her zamanki kaliteli işçiliğinin ürünü, Alüminyum gövde toza, ağır hava şartlarına dayanıklı. LCD ekran da çizilmelere karşı dayanıklı üretilmiş.

Leica SL yeni L mount lensler ile geliyor. Leica Vario-Elmarit-SL 24-90mm f/2.8-4 makine ile birlikte çıkacak olan lens. Bunun haricinde Leica APO-Vario-Elmarit-SL 90–280mm f/2.8–4 ve Leica Summilux-SL 50 mm f/1.4’ün 2016’da çıkacağı söyleniyor.

Halihazırda bir Leica lensiniz varsa iyi haber Leica SL T’leri direkt desteklerken S, M ve R lenslerle de aparatla uyumlu hale geliyor.

Leica SL video çeken kullanıcıları da unutmamış. 4K video’yu saniyede 24/30 fps ile çekerken Full HD’de 120fps’e çıkıyor. Ayrıca LCD ekran üzerinde video çekimini kolaylaştıracak mikrofon ses düzeyi, zebra özelliği gibi çeşitli özellikler mevcut.

Leica-SL_CU_2

Leica-SL_Leica-SF40

Leica SL ayrıca dahili WI-FI ve GPS ile geliyor. Peki bütün bunların parasal karşılığı ne? Tabii ki Leica’dan beklendiği üzere oldukça yüksek. Leica SL (Type 601) body $7,450, 24-90mm f/2.8-4 lens ise$4,950 gibi bir fiyata satılacak. Alacak olanlar şimdiden para biriktirmeye başlasın.

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar