İsveç’li Fotoğrafçı’dan Ücretsiz Fotoğraf Atölyesi

Tanınmış İsveç’li fotoğrafçı Martina Hoogland Ivanow’un Fotoğraf Atölyesi 22 Kasım tarihinde başlıyor. SALT ve Geniş Açı Proje Ofisi iş birliğiyle düzenlenen fotoğraf etkinlikleri bağlamında düzenlenen bu atölyede katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlı olacak ve 27 Kasım’a kadar sürecek. Her gün 10:00’da başlayacak ve tüm gün boyunca sürecek olan oturumlardan sadece ilk günkü oturum 13:00’te başlayacak . Her katılımcının kişisel bir temaya odaklanacağı atölyede üretilen işler, 27 Kasım’da SALT Galata’da yapılacak bir sunumda paylaşılacak.img_07_untitled_2007

‘Tecrit ve aidiyet, fotoğrafta yan yanalıklar’ ismini taşıyan atölyenin ilk günü, Hoogland Ivanow ile katılımcıların aralarında yapacağı karşılıklı sunum ve değerlendirmeler olacak. İkinci gün, katılımcılardan, memnun oldukları ve olmadıkları işlerinden seçtikleri beşer fotoğraflık iki grup bağlamında bir tartışma yürütmeleri istenecek. Ardından, Hoogland Ivanow ile fikir alışverişi içerisinde geliştirilen kişisel projeler, atölyenin son günü aynı mekânda, herkesin katılımına açık bir etkinlikte sunulacak.

img_10
Katılım için 26 Ekim’e kadar online başvuru formunun doldurulması ve bir veya iki seri biçiminde hazırlanmış, en fazla 30 fotoğraflık dijital portfolyo linkinin forma eklenmesi gerekmekte. Geniş Açı Proje Ofisi tarafından portfolyolar bazında yapılacak değerlendirme sonucunda toplam 10 katılımcı, en geç 30 Ekim’de bilgilendirilerek atölyeye davet edilecek. Katılımcıların atölyeye basılı portfolyolarını getirmeleri beklenecek.

img_26

Hoogland Ivanow, atölyenin yanı sıra 25 Kasım’da, başvuranlar arasından ikinci bir grupla Portfolyo Değerlendirmesi yapacak. Bu değerlendirmeye davet edilecek katılımcılar, Kasım ayı başında bilgilendirilecektir.

​Atölye dili İngilizce olacak ve Türkçe konuşmak isteyen katılımcılara çeviri desteği sağlanacak.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için TIKLAYINIZ.

Martina Hoogland Ivanow 1973’te Stockholm’de doğdu. 18 yaşındayken fotoğraf eğitimi almak üzere Paris’e, ardından New York’a taşındı. 1990’larda, Londra’da tanınmış bir moda fotoğrafçısı olarak üretim yaptı. 2000’lerin başında, hâlen yaşadığı ve çalıştığı Stockholm’e dönerek sanat projelerine odaklanmaya karar verdi. Hoogland Ivanow’un işleri, Moderna Museet (Stockholm), The Barbican (Londra), Gun Gallery (Stockholm), Kulturhuset (Stockholm), Künstlerhaus Bethanien (Berlin) ve Hermes Foundation’da (New York) sergilendi. Fotoğrafçı, Swedish Art Council’dan edindiği iki yıllık çalışma bursu ve son yayını için Längmanska Kulturstiftelsen ile Swedish Art Council’ın sağladığı desteğin yanı sıra çok sayıda ödül, burs ve misafir programı daveti kazandı. Hoogland Ivanow’un yayımlanmış kitapları şunlardır: Far too Close (SteidlMACK, 2011); Speedway (Livraison, 2013) ve Circular Wait + Satellite (Livrasion and Art and Theory Publishing, 2015).


Benzer yazılar