“Hayatımız Fotoğraf” Fotoğraf Günleri

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi, “Hayatımız Fotoğraf” konseptiyle 2010 yılından bu yana geleneksel olarak gerçekleştirdiği fotoğraf günlerinin bu yıl dördüncüsünü düzenliyor.

11954796_1072361376109205_28320372332745585_n

02 – 04 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik süresince “Sony Fotoğraf Elçileri Karma Sergisi” gezilebilecek; Gılcan Mete Delibay, Mustafa Turgut, Murat Pulat, İlkin Karacan, Yelda Baler, Süreyya Şeneldir, Sina Demiral ve Murat Gür’ün slayt gösterileri ve söyleşileri fotoğrafseverlerle buluşacak. Sony Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinliğin programı şu şekilde:

Tarih: 02 Ekim 2015 Cuma – Saat: 19:00
Sony Fotoğraf Elçileri Karma Sergisi, Sony fotoğraf makinesinin farklı modellerini kullanan Sony Fotoğraf Elçileri Gılcan Mete Delibay, Mustafa Turgut, Murat Pulat, İlkin Karacan, Yelda Baler, Süreyya Şeneldir, Sina Demiral ve Murat Gür tarafından farklı konularda çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor. Sergide her bir fotoğrafçıdan 4 adet olmak üzere toplam 32 adet 50x75cm ebadında fotoğraf yer alıyor. Sergide sokak yaşamından doğaya, moda fotoğrafından geziye kadar pek çok farklı alanda fotoğraf bulunuyor. Serginin açılış kokteyli 02 Ekim 2015 Cuma akşamı saat 19:00’da gerçekleştirilecek. Sergi bir hafta süreyle PhotoWorld Fotoğraf Merkezi Sergi Salonu’nda izlenebilecek.

Tarih: 03 Ekim 2015 Cumartesi – Saat: 12:30
Fotoğraf Sanatçısı Gılcan Mete Delibay, Fotoğrafta Işığın Etkin Kullanımı başlıklı söyleşisinde, fotoğrafın temel taşı olan ışığın benzersiz fotoğraflar üretmede nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğini örnek fotoğraflar eşliğinde anlatacak. Gılcan Mete Delibay; merkezi Çorlu olan ve İstanbul’da da bir şubesi bulunan Düşler Atölyesi Fotoğraf Eğitim Merkezi’nin sahibi ve İki Günde Devri Alem Fotoğrafçılık Derneği’nin ve Türkiye’de çocuklara yönelik ilk DSLR fotoğrafçılık kulübü olan IGDAF Çocuk Kulübü’nün kurucusu. Delibay, 2011 yılından bu yana 3 sergi açan ve 7 karma sergide yer aldı.

Tarih: 03 Ekim 2015 Cumartesi – Saat: 14:00
Reklam Fotoğrafçısı Mustafa Turgut, gerçekleştireceği Reklam Fotoğrafçılığı söyleşi ve sunumunda reklam fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken kuralları, çekmiş olduğu fotoğraflarla anlatacak, merak edilen sorulara yanıtlar verecek. 1987’de Uludağ Üniversitesi, Pazarlama Bölümü’nü, 1991’de Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi. 1998’de kurduğu stüdyosu İnplato’da, çalışmalarını reklam, moda ve özel gün fotoğrafçılığı üzerine yoğunlaştırdı. Fotoğrafçılığın tüm alanlarında; amatör, ileri amatör ve profesyonellere ve özel kurumlara fotoğraf eğitimleri koordine etmektedir.

Tarih: 03 Ekim 2015 Cumartesi – Saat: 15:30
Fotoğrafçı ve aynı zamanda da yönetmen olan İlkin Karacan, en popüler sosyal medya araçlarının başında gelen Instagram ile fotoğraf çekip paylaşmanın inceliklerini anlatacağı söyleşi ve sunumuyla fotoğrafseverlere hitap edecek.
2005 yılında Böcek Yapım’da kurgu asistanı olarak başladığı yönetmenlik hayatında 100’ün üzerinde klip ve reklamın kurgu editörlüğüne imza attı, şu anda birçok TV reklamı ve klibin yönetmenliğini yapan ve hedeflerinin arasında uzun metraj sinema filmi
çekmek olan İlkin Karacan, yüksek ISO performansı gerektiren işlerde fotoğraf makinesini tercih ediyor.

Tarih: 03 Ekim 2015 Cumartesi- Saat: 17:00
Fotoğraf Eğitmeni Murat Pulat, Belgesel Fotoğrafçılık sunumunda tek fotoğraftan belgesel fotoğrafa geçiş sürecini, çalışma yöntemlerini ve Türkiye ve dünyadaki başarılı belgesel fotoğraf örneklerini fotoğrafseverlerle paylaşacak.
Murat Pulat, 1992 yılında başladığı profesyonel fotoğraf hayatında 11’den fazla sergi açtı ve uluslararası alanda birçok önemli ödül aldı. İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi ve Fotoröportaj.org sitesi kurucu üyesi, küratör ve fotoğraf eğitmeni olarak çalışmalarına devam ediyor.

Tarih: 03 Ekim 2015 Cumartesi – Saat: 18:30
Dünya gezgini Yelda Baler, Gezi Fotoğrafçılığı Sunumu ile fotoğrafseverlere hitap edecek. Kurmuş olduğu seyahat acentesi ile dünyanın farklı bölgelerine fotoğraf amaçlı seyahatler gerçekleştiren Baler sunumunda, gezerken nasıl fotoğraf çekileceği, nerele dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda katılımcılara bilgi verecek ve dünyanın fotoğrafını ayağınıza getirerek kısa bir dünya turu atmamızı sağlayacak.
Newsweek dergisinin 18 yıl boyunca Türkiye temsilciğini yapan Yelda Baler’in, 1998 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yayın organlarında yazı ve fotoğrafları yayınlandı. 2007 yılında “Pervaneyim” adlı kişisel fotoğraf sergisini açtı. “Anadolu’da Suyun İzinde” adlı kitabı yayımlandı. Baler, kazanımlarını daha çok paylaşmak için kurduğu Zayende Seyahat Acentesi’nde meraklılarıyla birlikte doğa, kültür ve fotoğraf yolculuklarına çıkıyor.

Tarih: 04 Ekim 2015 Pazar – Saat: 13:00
Süreyya Şeneldir, Sokak Fotoğrafçılığı sunumunda sokakta fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler, insan ve mekan ilişkisinin kurulması, insanlarla iletişim kurmanın önemi konularından katılımcılara bilgiler vererek anlatılanları kendi çekmiş olduğu sokak fotoğraflarıyla pekiştirecek.
Şeneldir, Fonksiyonel ve Estetik Burun Cerrahisi alanında 10 binin üzerinde yaptığı ameliyatlarının yanında Avrupa’da balonsinoplasti yöntemini uygulayan ilk doktor olma özelliğine sahip. İşi dolayısıyla çok sık seyahat eden Şeneldir yayından hiç ayırmadığı fotoğraf makinesiyle dünyanın çeşitli şehirlerini ve sokaklarını gezerek çektiği fotoğrafları Instagram hesabında 45.000’in üzerindeki takipçisi ile paylaşıyor.

Tarih: 04 Ekim 2015 Pazar – Saat: 14:00
Fotoğraf meraklıları bu bölümde Sony fotoğraf teknolojilerinde en son yenilikleri, en güncel fotoğraf makinesi ve lensleri hakkındaki en yeni bilgileri Sony Ürün Müdürü Erdem Sayıp tarafından gerçekleştirilecek sunum ile detaylı olarak öğrenebilecekler. Ayrıca yeni modelleri test edebilecekler. Sadece etkinliğe özel olarak gerçekleşecek kampanya ile katılımcılar, Sony fotoğraf makinelerine ve lenslerine çok cazip indirimlerle sahip olabilecekler.

Tarih: 04 Ekim 2015 Pazar – Saat: 15:45
Düğün ve Moda fotoğrafçılığının önemli isimlerinden Sina Demiral, Düğün ve Moda Fotoğrafçılığı başlıklı sunumunda düğün ve moda fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenleri, çekim tekniklerini, çekim sonrası fotoğraf işleme sürecini fotoğraf meraklılarıyla paylaşacak.
2004 yılında başlayan fotoğrafçılık hayatında sokak, portre, moda ve düğün fotoğrafçılığı ile ilgilendi. 2008-2009 yıllarında açtığı sergiler ile uluslararası alanda ödüller kazandı. “İstanbul’da” ve “Melankolistanbul” adlı sergileriyle ses getirdi. Sina Demiral, 2009 yılından bu yana profesyonel düğün fotoğrafçılığı konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Tarih: 04 Ekim 2015 Pazar – Saat: 17:45
Murat Gür, Gezi Fotoğrafçılığı sunumunda bugüne kadar fotoğraf amaçlı gezip gördüğü coğrafyalardan farklı kareleri, deneyimlerini ve yaşanmış hikayeleri fotoğraf meraklılarıyla paylaşacak.
Murat Gür 1991 yılında 9 Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı. 1992-1993 yılları arasında Turkish Daily News gazetesi İzmir Bürosu’nda muhabirlik yaptı. PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde Eğitim Koordinatörü ve PhotoWorld dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. İstanbul Fotoğraf Müzesi kurucularından ve Fotoğraf Dostları Derneği üyesi olan Gür, halen Sky Life dergisi Fotoğraf Editörlüğü görevini sürdürmektedir.

11947414_1072361522775857_6421894931142727113_n

Etkinliklere katılım ücretsiz olacak. Etkinlik saatleri ve günleri, aşağıdaki linkten takip edilebilecek.

www.photoworldfotografmerkezi.com/hayatimizfotograf

Yazar Hakkında

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar