Cep Telefonu İle Fotoğraf Çekilir (Mi?)

Bir sürü kişiden bir sürü enteresan yorumun duyulduğu güzelim ülkemde fotoğrafçılık adına en büyük meseleymiş gibi cep telefonu fotoğrafçılığına takılmış vaziyette. Hatta daha ileri gidip aynasızlardan bir cacık olmaz diyen hocalar, kaçak Photoshop ve Lightroom indirin diye ustalar var ama onları ayrı bir yazıda ele almak lazım.

Neyse gelelim şimdi cep telefonu fotoğrafçılığına. Benim yıllar önce sosyal medya üstünden okuduğum bir yazı vardı. Kime veye neye ait bilmiyorum o yüzden kaynak göstermeden yazıyorum ama kişinin savı şuydu; “Fotoğraf okumak, yazmak gibidir ve herkesin bilmesi gerekir”. Burada kast edilen enstantane, iso vs değil elbette. Işık, kompozisyon, bakış açısı, karar anı, farkındalık gibi konular. Bunları bilirseniz fotoğrafı zaten bilmiş olursunuz. Diğer teknik ögeleri öğrenmek zaten kolay.

Gelişen cep telefonu kameraları, aşılan megapiksel değerleri, alınabilen baskı boyutları, yapılan yarışmalar, suyun altında fotoğraf ve video çeken kameralar gibi teknik detaylar ile değil işim. Benim asıl taktığım olay bakış açısı. Sadece elinde DSLR olanlar fotoğraf çekebilir geri kalan herkes hiçtir mantığı.

Eğer maddi kazancınız yoksa zaten DSLR almanın ve kullanmanın bir fotoğrafçı için hamallık olduğu kanaatindeyim. Yakın zamanda çıkan aynasızlar ile bu fonksiyonda artık değişmekte. İlla DLSR a ihtiycınız yok demekki fotoğraf çekmek için. Bazen üşengeçliğin had safhada olduğu fotografik durumlarda cep telefonumuza sarılıp fotoğraf ve video çektiğimiz, görüntü ürettiğimizi durumlar olmuyor mu ? Bunlar belge yerine geçmiyor mu ? Sosyal medya üstünden binlerce insana ulaşmıyor mu ? Fotoğrafın amacıda o an orada olamayana “o anı” anlatmak değil mi ? Bakın işte cep telefonu ile çekilen fotoğraflar üstünden Dünyadan haberdar olmuyor muyuz ?

Yok çözünürlük yetmiyor, görüntü kalitesi düşük, gece performansı bilmemne…de amaç fotoğraf çekmekmi yoksa cilalı görüntüler oluşturmak mı ? Bunu en kolay neyle yapabiliyorsan onunla yap gitsin. İlla DSLR şart mı ?İsteyen istediği ile fotoğrafını çeker ona lafım yok ama gidipte cep telefonu ile fotoğraf çekenleri küçümsemek niye. İlla insanlar sosyal medya hesaplarından DSLR ile çekilmiştir diye belirtmek zorunda mı ? Cep telefonu ile çekse ne fark edecek. Kişi aynı kişi, bakış açısı aynı, ışık aynı, kompozisyon aynı. Tek farkı kullandığı lens ve özellikleri. Bunu zaten fotoğrafa yansıttı ise o zaman belki detaylar değişebilir fakat yansıtmadı ise çekilen kare aynı olacaktır.

DSLR canavarları o kadar alışmışlarki kendi dağlarının doruğuna yükselmekte olan suyun farkında değiller. Her geçen gün dağ alçalıp su yükselmekte. Yakın bir fırtınada hepsi dağdaki tahtlarından düşecek haberleri yok.

Fotoğrafın ilk çıktığında amacı belge üretmekti, Şimdide öyle. Bunun kamera ile, çözünürlük ile alakası yok. O an orada olup fotoğrafı yakalamak ile alakası var. Bunu ister iğne deliği ile yapın, ister orta formatla. Amaç değişmiyor. Görüntünün kalitesi içeriğini değiştirmiyor.

6MP lik bir kamera ile 400 ıso da 70 e 100 çok temiz baskı alabileceğinizi bilseniz herhalde bu kadar çok telaşa düşmeyiz. En iyi kamera her zaman  yanızda olandır, bu gerçeği hiçbir düzenek, mercek, lens, sistem değiştiremez. Yanınızda hep ne alacağınız size kalmış. İster DSLR, ister aynasız, ister cep telefonu. Ekipmanın neyi yapıp yapamayacağı tamamen sizin fotoğraf bakışınız ve bilginiz ile alakalı.

Ufak bir not: Bu yazıda kastedilen DSLR kullanıcıları değildir, sadece DSLR kullanıp cep telefonu ile fotoğraf çekilmez diyen anlayıştır. Lütfen karışıtılmasın.

Bu yazıya esin kaynağı olan video.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar