5N 1K’yı Bizden Öğrenecek Değilsiniz?

Türkiye’de fotoğrafa değer verilmesi için anlaşılan daha çok bekleyeceğiz. Düşünün; Fotoğrafla en çok içli dışlı olan kurumlardan olan internet medyasının fotoğrafa verdiği değer, sadece internet sitesinin tıklama sayısını arttıran bir olgudan ibaretse diğer kurumlardan beklentimiz ne kadar yüksek olabilir ki?
Bunun örneklerine siz de muhtemelen pek çok sözde haber sitesinde rastlamışsınızdır. “Sözde” dediğime takılmayın. Aslında “saygın” kimlikleri ile bilinen pek çok haber sitesi de bunu sitelerinin “tıklanma sayısı”nı artırmak için bir yöntem olarak kullanıyor. Bunun için genellikle manken fotoğrafları ya da ünlülerin fotoğrafları kullanılıyor. Bazen de “sonbaharda nereye gidilir?” gibi bir başlıkla manzara, ya da “nerede ne yemeli?” gibi bir başlıkla yemek fotoğrafları ve benzeri tercih edilebiliyor. Kimi zaman da ulusal ya da uluslar arası bir yarışmanın finaline kalan veya ödül almış fotoğraflarla da karşılaşabiliyoruz. Yarışma fotoğraflarını görmek bizler için ilgi çekici bir haber olduğu için her bir fotoğrafı inceliyor, kimin çektiğine, ne ödül aldığına da dikkat ederek söz konusu haberin her sayfasına tıklıyoruz.
Bu yöntemin kullanılmasını, çoğu zaman okur için bıktırıcı olsa da,  internet medyasına reklam verenlerin tıklama sayısına baktığını göz önüne alarak mazur görmek elbette mümkün.
Şimdi sizden ricam “2015’in en iyi astronomi fotoğrafları”  diye bir haber başlığı ve altında da şöyle tek cümlelik ”2015 yılının atronomi fotoğrafçısı ödüllerinde dereceye giren 11 harika fotoğraf…” diye bir giriş yazısı düşünün. Devamında bir haber sitesi okuru ve fotoğraf meraklısı olarak ne beklersiniz? Gazeteciliğin bir haber oluştururken dikkat ettiği en temel unsurları içeren ve 5N1K olarak da ifade edilen  “ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?” sorularını içerecek şekilde haberin devam etmesidir elbette en minimum beklentiniz.
Fakat ilk sayfaya tıklayıp diğerlerine geçtikçe göreceğiniz tek şey KİM tarafından, NEREDE, NE ZAMAN, NEDEN, NASIL çekildiği belli olmayan 10 adet fotoğraf olursa ne düşünürsünüz? Şahsen benim düşündüğüm şu oldu; “Astronomi ve fotoğraf meraklılarından ne kadarını kandırabilirsek o kadar iyi diye düşünmüşler anlaşılan”…

Evet, kendimi kandırılmış hissettim.  Çünkü,  ilk sayfanın devamında ne fotoğrafçının adı, ne yarışmanın kim tarafından, nerede, ne zaman, nasıl ve neden yapıldığına dair tek bir cümle bile yoktu. Sadece ve sadece astronomi ile ilgili fotoğraflar… Bunu yapan da Türkiye’nin saygın medya kuruluşlarından birine bağlı bir internet haber sitesi. Gerisini varın siz düşünün.
Başlıkta da belirttiğim üzere 5N1K’yı bizden öğrenecek değilsiniz belki ama bu yapılan başta kendi okur kitleniz olmak üzere (ki o okurların içinde ben de varım) fotoğraf sanatına, fotoğrafçının kendisine, eserine ve emeğine, yarışmayı düzenleyen kişi ve kuruma karşı en hafif tabiriyle saygısızlıktır. Dileğimiz en kısa zamanda bu tarz özensiz habercilik ve emeğe saygısızlık alışkanlığından   internet medyamızın kurtulabilmesidir.

Not: Her ne kadar burada bahsedilen genel bir sorun olsa da verilen somut örneğin olduğu haber(!) için BURAYA bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar