Pratik Öneriler : Bakış Noktası Seçimi

Bir konuyu fotoğraflamak istediğimizde konuyu ilk gördüğümüz anda makineyi doğrultup deklanşöre basarak çekimi bitirmek çok kolaydır.Fakat sizinle aynı konumda olan başka bir fotoğrafçı da aynı fotoğrafı çekebilir.Bilmemiz gereken şey çekeceğimiz konu için tek bir bakış noktası olmadığıdır.Dolayısıyla konuya farklı açılardan bakarak durum değerlendirmesi yapmak önemlidir.Konuyu ilk gördüğünüz yerden fotoğrafı çekmek yerine eğer mümkünse etrafında bir tur atarak ışığın, fonun ve kompozisyonun nasıl değiştiğini gözlemlemek gerekir.Ya da daha soldan veya  sağdan bakarak yine fon ve kompozisyon üzerinde kontrol sağlanmalıdır.

 

Aşağıdaki örnek fotoğrafların ilkinde konu ilk görüldüğü anda hemen deklanşöre basılmıştır.Fotoğrafta görüldüğü üzere kadraj fazlasıyla kalabalık, ufuk çizgisi eğri ve çok yukarda daha da önemlisi asıl konunun belirginliği son derece zayıftır.
_NKN5909

İkinci fotoğrafta konuya yaklaşık 50-60 metre daha soldan bakılmıştır.Burada yapılmak istenen şey daha soldan bakarak ve makinamızı daha sağa doğru çevirerek arka planda denizde yüzmekte olan insanlardan kurtulmaktır.Bir diğer konu kadrajın tam ortasında yürümekte olan kadının kadrajdan çıkarılması gerekliliğidir ve bu doğrultuda kadın kadraj dışına itilmiştir. Daha sonra son bir kontrolle ufuk çizgisi olması gerektiği yere alınmış ve düzeltilmiş kadrajdaki tüm gereksiz detaylardan kurtulunmuş ve deklanşöre basılmıştır.

_NKN5910

İkinci fotoğrafta izleyici artık konunun ne olduğunu fotoğrafa baktığı anda anlayabilmektedir.Sadece bakış noktası değiştirilerek konu üzerinde ciddi bir sadeleştirmeye gidilmiş, gereksiz tüm fazlalıklardan kurtulunmuş ve ilgi merkezi ön plana çıkarılmıştır.

 

Bir fotoğrafı çekmeden önce yapılması gereken şey temelde bakış noktası, bakış yönü ve bakış yüksekliğinin iyi ayarlanması ve bu yapıldıktan sonra diğer kompozisyon kurallarınında uygulanmasıdır.

 

Yazı ve Fotoğraflar : Hüseyin Aldırmaz

Yazar Hakkında

Benzer yazılar