BAŞLIYORUZ

Fotoğraf sanatı dijital fotoğraf makinelerinin hızla yaygınlaşması ile birlikte ülkemizde gün geçtikçe daha fazla ilgi gören bir hale geldi. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yayılan bu eğilim kimilerince “fotoğrafçılığın ölümü” olarak nitelense de şu önüne geçilemez bir gerçek ki, her gün yeni yeni insanlar bir fotoğraf makinesi alarak (ya da akıllı telefonunu kullanarak) fotoğraf çekmeye başlıyor. Belki de aşağıdaki karikatür bunu en özlü şekilde ifade ediyor.
fotoğrafçıyım karikatürü

Kimisinde bu geçici bir heves olarak kısa sürede sönüp gitse de pek çok kişi kendini fotoğraf alanında geliştirmek için çaba gösteriyor. Bu insanlar fotoğraf derneklerine üye oluyor, fotoğraf eğitimlerine katılıyor. Bir adım öteye geçenler fotoğraf gezilerine katılıyor, sergileri takip ediyor, söyleşi ve sunumları takip ediyor. Yeni çıkan fotoğraf makineleri, lensler büyük bir merakla inceleniyor. İmkânı olanlar yeni çıkan ürünleri en uygun fiyatlar ile nereden alabileceğini araştırıyor. Bunların yanı sıra fotoğrafçılıkla ilgili pek çok kitap ciddi bir okur kitlesi tarafından ilgi ile takip ediliyor. Aylık dergiler de yine belli bir okur kitlesine kavuşmuş durumda. 1x.com, 500px.com gibi yabancı sitelerin yanı sıra, yerli fotoğraf paylaşım siteleri de yoğun ilgi görüyor. Paylaşım sitelerinin dışında çeşitli kişisel bloglarda da fotoğrafçılıkla ilgili alanlarda çok kaliteli bilgi paylaşımları mevcut. Facebook’taki fotoğraf paylaşım sitelerinin ciddi sayılarda takipçisi var. Instagram, Flickr, EyeEm’de  Türkiye’den fotoğrafçılar her gün yeni fotoğraflar paylaşılıyor. Uluslar arası fotoğraf yarışmalarında pek çok fotoğrafçımız ödül ve sergilemeler için yarışıyor. AFIAP ve UPI unvanlı fotoğraf sanatçısı sayımızda son yıllarda ciddi bir artış var. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)  üyesi olsun olmasın fotoğraf derneklerinin sayısı da, bu derneklerin üye sayıları da gün geçtikçe artış göstermekte ve tüm bu derneklerde başarılı proje çalışmaları, eğitimler, sergiler, etkinlikler yapılmakta. Bunların yanı sıra sosyal medya üzerinden etkinlikler oluşturan fotoğraf grupları da hafta içi ve hafta sonları yaptıkları ücretsiz şehir içi fotoğraf gezileri sayesinde fotoğrafa olan ilginin artışına ciddi katkı da bulunuyor.
Bir bütün olarak baktığımızda bu alanda çok ciddi ve başarılı çalışmalar sürdürülse de fotoğraf sanatı ile ilgili olan kitlenin bir diğerinden haberdar olmasında, herhangi bir yerde, bir kişi, grup ya da dernek tarafından sürdürülen, proje, gezi, etkinlik  vb.  konularda ve bunların sonucunda ortaya çıkan çok değerli çalışmaların takip edilmesinde ortak bir platform eksikliği olduğunu düşünmekteyiz.  Bu eksiklik sadece yurt içi çalışmalar değil, yurt dışındaki pek çok değerli çalışmalardan haberdar olma anlamında da kendini ciddi anlamda hissettirmekte.

Bu değerlendirmelerimiz doğrultusunda yukarıda saydığımız konular ekseninde fotoğraf sanatı ile ilgilenen insanlar için ortak bir platform olma hedefi ile yola koyulduk. Tüm kişi, grup, oluşum, dernek ve ürün markalarına eşit mesafede bir duruş ile camiada olan biten her türlü çalışmayı ve sonuçlarını haber olarak sunmak istiyoruz. Bu sayede çok değerli çalışmaların daha geniş bir kitle tarafından bilinirliğine katkıda bulunmak istiyoruz.

Pek tabii ki daha yolun çok başındayız. Dar bir kadro ile her hangi bir maddi destek almadan sadece amatör bir ruhla hareket ediyoruz. Fotoğraf sanatını ilgilendiren ve haber niteliği taşıyan her konuya elimizden geldiğince yer vermek istiyoruz.  Bu noktada bize kendi bulunduğunuz grup, dernek vb. oluşumların çalışmaları ile ilgili haberleri ileterek destek olabileceğiniz gibi, fotoğraf sanatı ile ilgili duyduğunuz, gördüğünüz, haberdar olduğunuz ve camianın da bilgilenmesinde yarar olduğunu düşündüğünüz her konuda yazabilirsiniz. Bu, grup geziniz olabileceği gibi, kişisel ya da karma serginiz de olabilir, derneğinizde olan eğitimlerin duyurulması da olabilir. Ya da yurt içi ve yurt dışında herhangi bir fotoğrafçının başarılı çalışmaları ile ilgili bir haber de olabilir.
Yolun başında olduğumuzu söylemiştim. “Kervan yolda düzülür” diyerek, içimizdeki heyecanı daha fazla taşıyamadığınız için şu an karşınızdayız. Bu yüzden eksiklerimizi de (şimdilik) mazur görmenizi ve sitemizde olmasını düşündüğünüz, eksik gördüğünüz her şeyi de lütfen bize iletmenizi rica ediyoruz. Görüşleriniz ve geri bildirimleriniz sayesinde sitemizi daha hızla geliştirebilir ve fotoğraf haberlerinin ortak platformu olma hedefimizi gerçekleştirebiliriz.

Sitemizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de takip edebilirsiniz:

Facebook:    fotografhaberleri

Twitter:        fotograf_hbr

İnstagram : fotografhaberleri

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar