Ajandanızda Yer Açın! Fotoistanbul 2015 Başlıyor…

 53 sergi, 6 usta fotoğrafçı ile sohbet, 9 panel, 5 gösteri gecesi ve portfolyo değerlendirmeleri ile dopdolu bir hafta Ekim ayı içinde sizleri bekliyor.

fotoistanbul 2015

İlki geçen yıl yapılan ve bu yıl konsept olarak “Başka Hayatlar” temasının işleneceği  FOTOİSTANBUL Festivali’nin ikincisi 9-15 EKİM 2015 tarihleri arasında yine Beşiktaş’ta gerçekleştirilecek. Beşiktaş meydanları, sokakları ve Ortaköy’deki terk edilmiş yetimhanesi ile yine dünyaca ünlü yabancı ve Türk fotoğrafçıların eserlerine ev sahipliği yapacak.

FotoIstanbul-2015-Instagram-

Ayrıca festival kapsamında bir de #fotoistanbul2015 hashtag’iyle ve direkt olarak @fotoistanbultr hesabı ile paylaşılacak fotoğraflar için bol ödüllü bir instagram yarışması düzenleniyor. Hem bu yarışmanın katılım koşulları  hem de festival hakkında daha kapsamlı bilgi için http://www.fotoistanbul.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi bu yıl ki “manifesto” ile sonlandıralım;

fotoistanbul 2015 2

FOTOİSTANBUL MANİFESTO

BAŞKA HAYATLAR

KENDİMİZ OLMAYANIN PEŞİNDEYİZ.


“Hayatta kim olduğumuzu, sadece hayata kim olarak geldiğimiz belirlemiyor. Geçmişlerimizle, doğduğumuz yerlerle, inançlarımızla, etnik kökenlerimizle, önceki kuşaklardan devraldığımız genetik ve kültürel miraslarımızla, yetiştirilme tarzlarımız ve birçok özelliğimiz ile birer kimliğe kavuşuyoruz.

Bizim ilgi alanımız ise daha çok kim olmadığımız, yani başka’larımız…

Başkalarımızı anlamak ve onları değişmeleri umuduyla değil, oldukları gibi tanımak istiyoruz.

Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz.

Başka düşünceleri, başka aşkları, başka güzellikleri, başka mutlulukları, başka acıları, başka hayatlara dair her şeyi kendi yolumuzla aktarmak istiyoruz.

Başka hayatlara ön yargılarımızı değil, objektiflerimizi doğrultarak yaklaşmak, ışığımızı onlara çevirmek ve bunu tüm dünyaya anlatmak istiyoruz.

Sadece insanları değil, tüm canlıları başkalıklarıyla kabul etmek istiyoruz.

Hayatı kendi başımıza yaşamak değil, kendi başkalarımızla paylaşmak istiyoruz.

Daha iyi de olsa, daha kötü de olsa, nasıl görüyorsak görelim; başka hayatları bilmek, öğrenmek, kavramak istiyoruz.

 

Çünkü biz başka bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz; onu ancak başkalarımızla kurabileceğimizi de…”

Benzer yazılar