Muhteşem Bir “Eski İstanbul” Arşivi. 5.000+ Fotoğraf…

Eski İstanbul’a ait fotoğraflar biz fotoğrafçıların her zaman ilgisini çekmiştir. Çeşitli kaynaklarda ve sosyal paylaşım ortamlarında bu tip fotoğrafları gördüğümüzde merakla inceler, özellikle tanıdığımız yerleri de şimdiki haliyle kıyaslamadan duramayız.

eskiistanbul1

İşte bu alanda 1800’lü yıllardan itibaren fotoğrafların içinde olduğu çok iyi bir çalışma Caner Cangül isimli bir İstanbul aşığı tarafından http://eski.istanbulium.net/ adresinde gerçekleştirilmiş. Çeşitli ortamlardan topladığı fotoğrafları bu site üzerinde kişisel çabalarıyla birleştiren Caner Cangül, şu an 5.000’in üzerinde fotoğrafın yer aldığı sitenin hedefinin 10.000’in üzerinde fotoğrafa ulaşmak olduğunu yazmış.

eskiistanbul2
Sitenin hakkında kısmında bu çalışmanın tamamen bilgi paylaşımı amaçlı olarak gerçekleştirildiği, kişisel bir arşiv olmadığı belirtilmiş. Fotoğrafların internette paylaşımında bir sakınca olmadığı fakat yayınlarda kullanılmak istenildiğinde fotoğrafa özel araştırma yapılması gerekliliği de vurgulanmış.

eskiistanbul4

Sitede arama kısmında semt adı, yer, sene ve fotoğrafçı adı gibi anahtar kelimelerle arama yapma imkanının olması da aradığınız özelliklere sahip İstanbul fotoğraflarına hızla ulaşmanızı sağlıyor.

eskiistanbul3

Eğer sizin de eski İstanbul fotoğrafları ilginizi çekiyorsa  http://eski.istanbulium.net/ ziyaret etmeyi unutmayınız. Ayrıca sizin elinizde olan fotoğrafları göndererek de arşive katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer yazılar