HAFTANIN PORTFOLYOSU: Burak ŞENBAK

burak-senbak-profil-fotografiBURAK ŞENBAK – EFIAP\b, GPU Hermes, Hon.SSS

1965 İstanbul doğumlu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makina’yı bitirdi. Master öğrenimini İ.Ü. İşletme’de tamamladı. Uzun yıllar özel sektörde uluslararası alanda teknik ürün satışı, proje yönetimi ve iş geliştirme konularında çalıştı.

 

BÜFOD (Büyükçekmece Fotoğraf Derneği) Kurucu üyesi, SSS (Sille Sanat Sarayı) Onur üyesi, ANAFOD (İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği), BOFSAD (Halikarnas Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği), İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu), FIAP (Federation of Photographic Arts) ve GPU (Global Photographic Union (Ex-UPI)), RPS (The Royal Photographic Society) üyesi. PSA (Photographers Society of America) üyesi ve Türkiye Üye İlişkileri Direktörü.

 

İFSAK; 2011-2013 döneminde Yönetim Kurulu Genel Sekreter’lik, 2013-2015 Döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürdü.

 

Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen birçok sergiye katıldı. Farklı dergiler ve web sitelerinde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı, kurum ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri ve fotoğraf gösterileri gerçekleştirdi. İstanbul Fotoğraf Günleri organizasyonlarında görev aldı. İFSAK’da düzenlenen “7 Renk” ve “Deneysel” fotoğraf proje gruplarının küratörlüğünü yaptı. Halen 200. Dönem Temel Fotoğraf Seminerini tamamlayan kursiyerlerin projelerinde “Proje Danışmanı” görevini sürdürüyor.

 

Türkçe’nin yan ısıra İngilizce olarak da özel firmalarda\kurumlarda, derneklerde, üniversitelerde Temel Fotoğraf Eğitimi, Makinalar,  Objektifler, Çekim Teknikleri, İleri Çekim  Teknikleri, Işık, Kompozisyon, Gece Çekim Teknikleri, HDR Fotoğraf, Panoramik Fotoğraf,  Kızılötesi Fotoğraf, Portre ve Photoshop eğitimi veriyor.

 

İstanbul Fotoğraf Müzesi arşivine alınmış olan ve “Fotoğrafımızda Bugün 2011” albümünde yayınlanan 200 fotoğraf arasında kendi fotoğrafı da bulunmakta. İlk kişisel sergisi “Geri Dönmek Üzere”yi 2014 yılında açtı.

Üç yıl gibi kısa bir zamanda ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafları 30’dan fazla ülkede 120’dan fazla fotoğrafı ile 40’a yakını madalya olmak üzere 800’den fazla uluslararası ödül aldı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve TFSF Temsilciliği ile mahkemelerde bilirkişilik görevlerini gerçekleştirdi. Birçok dernek ve kuruma ulusal ve uluslararası platformlarda danışmanlık hizmeti verdi.

 

2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellency-FIAP) ünvanını, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı.

2012, 2013 ve 2014 yıllarında İFSAK Kupası’nı kazandı.

2013 yılında ‘İFSAK Yılın Fotoğrafçısı’ oldu.

2014 GPU Aphrodite ve 2015 yılının başında GPU Hermes ünvanını aldı.

2015 yılında 9. Sami Güner Kupası’nı kazandı.

2015 Yılında Cumhuriyet Gazetesi “Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü”nü kazandı.

2015 SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS, İnsan Kategorisi; 171 Ülkeden 78.694 fotoğraf arasında ilk 40’a giren “Cold” isimli fotoğrafı “COMMENDED LIST”de yer aldı. Bu fotoğraf aynı zamanda “National Award”ı kazandı.

2016 SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS; “Cock Fight” adlı çalışması ile “National Award”ı kazandı. Böylece üst üste aynı ödülü ikinci kez almış oldu.

2016 Yılı, Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD), “Kristal Martı” ödülünü aldı.

 

2015 Yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından onaylanan destekler kapsamında The Image Colleague Society International (ICS) tarafından düzenlenen ve 50 ülkeden yaklaşık 500 fotoğrafın katıldığı uluslararası “FIAP IN MY HEART FOREVER” sergisinde Türkiye’yi temsil etti.

 

2015 Yılında China Artistic Photographic Society, Center of International Cultural Exchange of China, Culture Broad Electricity News Media Bureau of Lianyungang China’nın ev sahipliğinde, Lianyungang Çin Kültür Merkezi ve Yungang Toocio Visual Arts Center tarafından organize edilen THE SILKROAD, TEMPO OF CHINA – THE INTERSECTION STARTING FROM TURKEY 2015 sergisinde Türkiye’yi 30 fotoğrafı ile temsil etti ve organizasyon kapsamında fotoğraf eğitimi verdi.

 

2016 Yılında 10 Endonezyalı ve kendisi de dâhil 10 Türk fotoğrafçının “Wonderful Indonesia” isimli ortak karma sergi organizasyonunun düzenlenmesinde aktif görev aldı.

 

2016 Yılı, Photographic Society of America (PSA) Türkiye Üye İlişkileri Direktörü oldu.

 

Panoramik fotoğraf, Kızılötesi fotoğraf ve Portre fotoğrafı çekmekten hoşlanıyor.

 

İzleyeceğiniz portfolyo2016 yılı Temmuz ayında Sille Sanat Sarayı ile gerçekleşen Vietnam gezisinde çekilen portre fotoğraflarının bir kısmından oluşuyor.

 

http://instagram.com/senbak_burak

https://www.facebook.com/burak.senbak.5

https://www.flickr.com/photos/134185943@N04/

https://twitter.com/bsenbak

http://lnkd.in/xR6xyh

burak-senbak-1
burak-senbak-2
burak-senbak-3
burak-senbak-4
burak-senbak-5
burak-senbak-6
burak-senbak-7
burak-senbak-8
burak-senbak-9
burak-senbak-10
burak-senbak-11
burak-senbak-12
burak-senbak-13
burak-senbak-14
burak-senbak-15
burak-senbak-16
burak-senbak-17
burak-senbak-18
burak-senbak-19
burak-senbak-20

Benzer yazılar