Leica imzalı ve çift kameralı Huawei P9

Mobil fotoğraf giderek gelişirken fotoğraf kamerası üreticileri de bu gidişata sessiz kalamıyor. Zeiss’in mobil ürünler için geliştirdiği kameralardan sonra fotoğraf dünyasının en lüks markalarından Leica da Huawei ile ortaklığa gitti. Çinli cep telefonu üreticisinin amiral gemisi olan P serisinin son modeli olan P9 bir değil tam iki adet Leica arka kamera ile piyasaya sürülecek. Sızan fotoğrafta görüldüğü gibi kameralar F/2.2 diyafram açıklığına ve 27 mm odak uzaklığına sahip olacak.

Silikon-Vadisi-Huawei-P9-1021x576

12 megapiksel çözünürlük sunacağı ifade edilen kameranın çift LED flaşa ve lazer oto fokus sistemine de destek vereceği belirtiliyor. Huawe P9’un ön kamerasının ise 8 megapiksel çözünürlüğe sahip olacağı ifade ediliyor.

P serisinin metal kasa tasarım anlayışını sürdürecek telefonun beklenen diğer öne çıkan özellikleri ise parmak izi sensörü, 5.2 inç büyüklüğünde Full HD ekran, Kirin 955 işlemci birimi, 4GB RAM, Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi, 8MP ön kamera ve 2.900 mAh kapasiteli pil.

CfE-FmgWEAANAJB

 

Huawei P9’un tüm detayları 9 Nisan’da gerçekleşecek etkinlikte ortaya çıkacak. Bakalım mobil fotoğrafta kalite önündeki engeller Leica’nın oyuna girmesi ile değişecek mi?

Yazar Hakkında

Masis Üşenmez

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar