Fotoşop Yarışması

Eskiden bu fotoğraf fotoşoplu diye insanlar dalga geçerdi, şimdi insanlar fotoşoplu fotoğraflar ile yarışmalarla dalga geçiyor. Evet doğru tahmin ettiniz şu Nikon nun yaptığı yarışmada ortaya çıkan fotoşop faciasından bahsediyorum.

Elbette ilk defa böyle bir olay olmuyor. Daha öncede birçok yarışmada böyle durumlar yaşandı fakat bu sefer gerçekleşen bir Photoshop müdahalesi değil, bildiğiniz fotoşop müdahalesi. Yahu birinin yazılışı diğeri okunuşu ne fark var aralarında diye soruyorsanız yapılan iş ne kadar özensiz ise benim gözümde fotoşop oluyor.

Bir Adobe Photoshop-Lightroom eğitmeni olarak yaşananları gülerek izliyorum. Yarışmaya katılan kişi o kadar özensiz bir şekilde fotoğrafa müdahale ediyor ki eklenen uçağı decupe edip diğer fotoğrafa eklemek yerine sadece kopyala-yapıştır yapıp birazda kontras ayarları ile oynuyor. İşte sana fotoğraf.

Birde utanmadan bu uçak için ne kadar beklediniz diye soranlara çok beklemedim diye cevap veriyor.

fotoşop

Elbette beklemezsin, başka fotoğraftaki uçağı alıp oraya koymak için çok beklemeye gerek yok. İş o kadar ayyuka çıktı ki artık koskoca bir kamera üreticisinin düzenlediği yarışmaya berbat ötesi bir fotoşoplu fotoğraf kazanabiliyor.

Bu fotoğrafı görür görmez acaba var mı bir kata-kulli diye düşünmeyen jüri üyelerini de tebrik etmek lazım.

Olay o kadar büyüdü ki bir gif te uçağın olduğu alandan sırası ile tüm Star Wars evrenine ait araçlar geçiyor, en son patlamış Death Star geçerken görüntüleniyor. Diğer gif leri yazmıyorum bile.

Daha önce dijital çağda fotoğraf düzenleme ile alakalı şurada Photoshop a karşı olduğumu karalamıştım. Bu örnek ne demek istediğimi çok daha iyi açıklıyor.

Buna benzer durumlar ülkemizde de yaşanmadı değil. Yaklaşık bir sene evvel bir internet sitesinin düzenlediği portre konulu yarışmaya stok fotoğraf ile katılıp kazananlar var. Ben uyarmasam “uyanık” arkadaş hediyesini kapıp yatacak. Bu fotoğrafları değerlendirenlerde ciddi anlamda fotoğraf dünyasında olan kişiler. Bakar bakmaz ben stok fotoğrafım diye bağıran bir fotoğrafı anlayamamaları ise tam bir facia.

Tamamen gerçeği ispatlamak için yaratılmış fotoğrafın dijital dünyada bir yalan üretme makinesine dönüşmesi, işte asıl mesele…

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar