Leica’dan Maceracılara Özel Leica X-U

Yüksek fiyatlı kaliteli ürünleri ile her zaman bir cazibe merkezi olan Leica, rangefinder ve aynasız makineleri ile özellikle sokak fotoğrafında en tepede duruyor. Firma son olarak kendinden pek de beklenmeyen bir hamle yaptı ve maceracılara yönelik olarak geliştirilen Leica X-U’yu duyurdu.

proof

Leica X-U (Typ 113) firmanın ilk su altı kamerası olma özelliğini taşırken aynı zamanda her tür kötü koşula da dayanıklı. 15 metreye kadar su altında kullanılabilen makine soğuğa, çarpmaya, toza karşı dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor.

X-U ‘yu benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise büyük 16.5-megapixel APS-C sensörlü body’si ve Leica Summilux 23mm f/1.7 ASPH lensi. Özellikle kaliteli lens üretme konusunda Leica adeta rakipsiz ve bu avantajını maceracılara sunmak istemiş.

Leica_X-U_back Leica-X-U_2

Leica arkada ise çizilmeye dayanıklı 3 inch LCD ile kolay kullanımlı bir arayüz sunuyor. Sualtı fotoğraf çekim tuşu gibi otomatik fonksiyonlar ile macera tutkunlarının her an yanlarında taşıyabilecekleri bir ürün geliştirmiş.

Audi Design ile beraber geliştirilen X-U minimalist ve stil sahibi bir yapı sunuyor. Metal aksamlı kontroller, alüminyum gövde ve kayma engelleyici kaplamasının yanında objektifin hemen üstüne konuşlandırılmış flaş göze çarpıyor.

Leica X-U ayrıca MP4 formatında saniyede 30fps, 1080p ve 720p video çekimi yapabiliyor. Ülkemize gelip gelmeyeceği muamma olsa da, Ocak sonu gibi satışa çıkması beklenen ürünün 2950 usd gibi bir fiyatı olacak. Her zamanki gibi benzer makinelere göre çok yüksek bir fiyattan çıksa da Leica’cılar için fiyat ikinci planda olacaktır.

Aşağıda makine ile çekilmiş örnek fotoğrafları görebilirsiniz.

Mauritania-Railway_03

Mauritania-Railway_04

Mauritania-Railway_10

 

Yazar Hakkında

Masis Üşenmez

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar