Pratik Öneriler : Bakış Yüksekliği Seçimi

Bir önceki dersimizde bir konuyu fotoğraflamak istediğimizde konuyu ilk gördüğümüz anda makineyi doğrultup deklanşöre basarak çekimi bitirmenin çok kolay olduğunu söylemiştim.Unutmamamız gereken şey her koşulda çekeceğimiz konu için birden çok bakış noktası olabileceğidir.İyi bir fotoğrafçı olabilmek için bir konu üzerinde özellikle perspektif, bakış noktası, bakış uzaklığı ve bakış yüksekliği konularında ustaca kontrol sağlamak gerekir. Bu doğrultuda konu etrafında dönerek en uygun açının hangisi olduğuna karar verdikten sonra fotoğraf çekilmelidir. Bunu yaparken ışık da çok iyi hesaplanmalıdır.

Aşağıdaki fotoğrafların ilkinde önce konu görülmüş ve gerekli bakış açıları çekim öncesinde saptanmıştır. Sadece bakış yüksekliğini değiştirerek konunun ciddi biçimde değiştiği görülmüştür. İlk fotoğraf konuya yukarıdan bir bakış noktası seçilerek sağ üst köşesinden bakılarak çekilmiştir. Bu fotoğrafta grafik çizgiler görülmüş, ışığın çok yatay ve konuya uygun geldiğide görüldükten sonra, bakış noktası belirlenerek kompozisyon içine bir insan öğesi eklenmek istendiği için bir süre beklenmiştir. Bu fotoğrafta insan öğesinin kadrajdaki yeri çok önem arz etmektedir. Işığın ve grafik çizgilerin modeli işaret etmesi istendiği için model en uzak noktadaki ışıklı bölgeye alınmış ve fotoğraf bitirilmiştir.

bakış yüksekliği

İkinci fotoğraf daha önce saptanmış olan ikinci bakış yüksekliğinden çekilmiştir. Bu sefer merdivenlerden aşağı inilerek aşağıdan bir bakış noktası belirlenmiş ve kadrajın sol alt köşesinden yukarı doğru bir kadraj belirlenmiştir. Bu noktadan bakınca ortaya bambaşka bir kompozisyon çıkmış ve yine grafik çizgilerle birlikte ışık-gölge konuları ön plana çıkarılarak bir ilgi merkezi ihtiyacı ile kadraja yine bir insan öğesinin girmesi beklenmiştir. Bu sefer ilk fotoğrafın aksine insan öğesinin ışık alması değil silüet olarak fotoğraflanması istendiği için model gölgede bırakılarak izdüşümünün ışık alan duvara verilmesi sağlanmış ve leke değeri güçlendirilmiştir. Uygun anda fotoğraf bitirilmiştir.

bakış yüksekliği

Sadece bakış yüksekliği değiştirilerek ortaya iki farklı kompozisyon çıkmış, her iki fotoğraf içinde gerekli odak uzaklığı, pozlama, konuya olan uzaklık ve gerekli diğer ayarlar ayrı ayrı yapılmıştır.

Bir fotoğrafı çekmeden önce yapılması gereken şey temelde bakış noktası, bakış yönü ve bakış yüksekliğinin iyi ayarlanması ve bu yapıldıktan sonra diğer kompozisyon kurallarınında uygulanmasıdır.

Yazı ve Fotoğraflar : Hüseyin Aldırmaz

Fujifilm X100t ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Hüseyin Aldırmaz

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. FSK’da geçirdiği 2 yıl sonrasında 1996-1999 yılları arasında çalışmalarına Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) bünyesinde devam etti. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucularından olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 20 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehir de Fotoğraf Dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte ve 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir. Fujifilm’in dünya çapında X serisi makinaları ile çekilen fotoğrafların sergilendiği http://www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Füjifilm Ankara mağaza ve eğitim merkezinde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir