Hırsız Fotoğrafçılar(!) İçin Kötü Haber!..

Sosyal medyada fotoğraf paylaşan fotoğrafçıların korktuğu şeylerin başında fotoğraflarının çalınması gelir. Kimi bunun önüne geçmek için fotoğraflarının üzerine imzalarını atarken kimi “fikir eserleri yasasına göre…” diye başlayan uyarılar koyarak fotoğraflarını paylaşıyor. Tabii ki aslında ciddi anlamda bir suç olmasına karşın sosyal medyada fotoğraf hırsızlığının önüne geçmek, bunu alışkanlık haline getirenleri bundan vazgeçirmek mümkün olmuyor. Bazıları sadece kişisel egolarını tatmin amaçlı olarak bu hırsızlıkları sürdürürken kimi ise olayı abartıp çaldıkları fotoğrafları ticari çalışmaları için dahi kullanacak kadar ileri gidebiliyor. Facebook’ta HIRSIZ FOTOĞRAFÇILAR  gibi gruplarda fotoğraf hırsızlıkları deşifre edilmesine, fotoğrafların asıl sahiplerinin ya da fotoğrafın gerçek sahibini tanıyanların, yakaladıkları hırsızlıklarda çalan şahsı uyarmalarına rağmen ya o fotoğraf ya da yapılan yorumlar silinerek hırsızlığa devam ediliyor.
Facebook-Hirsiz-2
Aslında bir dijital fotoğrafın çalıntı olduğunu tesbit etmek çok kolay olmasına rağmen internet üzerinde bunu yapmak, ispatlamak biraz daha zor. images.google.com adresi üzerinden o fotoğrafın daha önce paylaşılıp paylaşılmadığını sorgulamak mümkün olsa da bu her zaman çözüm olmadığı gibi ispat açısından da bir değer taşımıyor.

Fakat Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre Facebook 2015 yılı Ocak ayında bir patent başvurusunda bulundu. Henüz patentini aldığı sistemi devreye sokmayan Facebook’un bu sayede çalıntı fotoğrafları tesbit ederken aynı zamanda birden fazla hesabı olanları ve sahte hesap kullanıcılarını da ortaya çıkartmayı umduğu söyleniyor. Sistemin işleyişi ise yine fotoğraf  üzerinden ölü pikseller, lens çizikleri ve benzeri özellikleri karşılaştırarak aynı olan fakat farklı hesaplarda yayınlanan fotoğrafların tesbit edilmesi ile olacak. Facebook’un İnstagram’ı da satın aldığı düşünülecek olursa her iki sosyal medya platformunda da bu sistemi uygulamaya koyması durumunda sosyal medyadaki fotoğraf hırsızlığının sonu gelecek gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar