Özçekim Yapmak, Köpek Balıklarından Daha Tehlikeli

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda selfie(özçekim) yaparken ölen insanların sayısı köpek balıklarının saldırısından ölen insan sayısından çok daha fazla.

Aslına bakarsak Jaws filmi yüzünden tehlikeli bulduğumuz köpek balıklarının insanlara saldırması son derece ender görülen bir durum. Köpek balığı saldırısından yıllık ortalama beş kişinin öldüğü biliniyor.

jaws_selfie

Ancak dikkatsiz özçekim nedeni ile ölen insanların sayısı şimdiden on ikiye ulaşmış. The Telegraph’ın haberine göre ölüm nedenlerinin çoğu düşmekten kaynaklanırken ikinci sırada ise araç çarpmaları görülüyor.

Ancak yılan ile özçekim yaparken ısırılandan, vahşi bizonların saldırısına uğrayana kadar daha ilginç kazalar da mevcut.

Rusya bu konuda devlet olarak harekete geçen ilk ülke olmuş ve özçekim’in tehlikelerinden halkını haberdar etmek istemiş. Aşağıdaki illisturasyonlar da bu kampanyaya ait.

jaws_icons

Kaynak: http://petapixel.com/2015/09/22/selfies-cause-more-deaths-now-than-shark-attacks/

Yazar Hakkında

Masis Üşenmez

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İktisat bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Master'ı yaptı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdi. Filmli makineler ile çocuk yaşta tanıştı. Dijital fotoğrafa ilgisi 2008'de başladı. O dönemden bugüne, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi gezdi ve fotoğrafladı. Sokak ve gezi fotoğrafları çekmektedir. Çeşitli fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 260'den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise UPI ve PSA fotoğraf derneklerine üyedir. AFIAP ve UPI CROWN 2 ünvanlarına sahiptir. Kişisel blogu fotografciningalaksirehberi.blogspot.com 'da fotoğraf yazıları ve 2005'den beri Öteki Sinema'da sinema eleştirileri yazmaktadır.

Benzer yazılar