Fotoğraf Çekmek Hafızaya Zarar mı Veriyor?

Fotoğraf merakınızın hafızanıza zarar verebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

Bilimsel bir araştırma bunun olabilirliğini öne sürüyor. Biz fotoğraf severler elimize makinelerimizi alıp fotoğraf çekmeye çıktığımızda bazen kendimizi kaybediyoruz. Farklı bir şehre gittiğimizde, bilmediğimiz sokaklara daldığımızda ya da şehir dışına düzenlenen fotoğraf gezilerinde bu durum çok sık karşılaştığımız durumlardandır. Gün boyu fotoğraf çekip eve geldiğimizde ne kadar çok fotoğraf çektiğimize kendimiz de şaşar kalırız.

BBC’de yayınlanan bir habere göre 2014 yılında yapılan bir araştırmada, müze turu sırasında bazı öğrencilerden belirli eserlerin fotoğrafını çekmesi istenirken diğer öğrencilerden ise sadece gözlem yapmaları istenmiş. Daha sonra yapılan testte fotoğraf çeken öğrencilerin eserlerin detaylarını hatırlamakta güçlük çektikleri gözlemlenmiş. Fairfield Üniversitesi psikoloji profesörü Linda Henkel bunun nedeninin kameraları bir harici bellek gibi görmemizden kaynaklandığını söylüyor.

Profesör Henkel’e göre “iyi fotoğraf” için harcadığımız çaba yüzünden, daha sonra o olayla ilgili detayları hatırlamakta zorlanıyoruz. Diğer yandan, kısa süreli hafızamızı olumsuz etkilese de çektiğimiz fotoğrafların daha sonra olayları hatırlamamıza yardım ettiğini de ekliyor.
Bu araştırmada yakın plan ve macro fotoğrafçıları sevindirecek bir detayı da ekleyelim; Araştırma sonucuna göre, öğrencilerden objenin belli bir yerine ‘zoom’ yapılması istendiğinde, hafızadaki negatif yönde etkinin yok olduğu görüldü. Buna neden olarak ise öğrencilerin bu tarz fotoğraflar çekerken gösterdiği çabanın ve fotoğrafı çekmeye odaklanmasının hafızaya yardım etmesi olduğunu söylüyor.

DSC00750
Profesör Henkel sonuç olarak şunları söylüyor; “Eğer tatildeyseniz ve güzel bir manzarayla karşılaştıysanız birkaç fotoğraf çektikten sonra kamerayı kaldırıp manzaranın tadını çıkarın. Daha sonra o fotoğrafları bastırıp, organize edip, diğer insanlarla gözden geçirmek hafızanızın canlı kalması için en iyi yöntem”.
Yapılan araştırmanın sonucu her ne kadar bizim gibi yoğun olarak fotoğraf ile ilgilenenlere yönelik gibi görünmese de bizim de fotoğraf çekerken daha seçici olmamız ve ara sıra fotoğraf çekmeyi bırakıp o anın tadını çıkartmamız galiba hafızamız için daha iyi olacak gibi görünüyor.

Benzer yazılar